^ Powrót na górę

 

 

Rocznica wybuchu powstania styczniowego

Rozmiar tekstu:

powstanie
Mariusz Bądzior, starosta sieradzki, uczcił 156. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, zapalając znicz na grobie powstańców, straconych przez Rosjan w Sieradzu w latach 1863-1864. Ich mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym.

Spotkanie przy grobie powstańców zorganizował Hufiec ZHP Sieradz. – Powstanie styczniowe coraz bardziej oddala się od nas czasowo. Tym bardziej nie możemy pozwolić na to, by zatarło się w naszej pamięci. Dlatego bardzo dziękuję sieradzkim harcerzom, bo to dzięki nim co roku spotykamy się tutaj, przy grobie powstańców styczniowych, by uczcić pamięć o ludziach, którzy 156 lat temu podjęli się skrajnie trudnego zadania walki z potężnym zaborcą – mówił starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

O losach powstania styczniowego w regionie sieradzkim opowiedział zastępca hufca harcmistrz Ludwik Moczydłowski. Mówił m.in. o ucieczce młodzieży polskiej przed poborem do armii rosyjskiej, o pracy Józefa Oksińskiego, dowódcy powstańczego na terenie guberni kaliskiej (której częścią był Sieradz) i o walkach powstańczych na ziemi sieradzkiej. Efekt powstania styczniowego w guberni kaliskiej to 131 bitew i potyczek oraz 5-7 tys. powstańców, którzy zginęli lub dostali się do niewoli.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9

10  11

12  13

14  15