^ Powrót na górę

 

 

Obchody wojennej rocznicy

Rozmiar tekstu:

wyzwolenie
Na cmentarzu wojennym
przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. Władze sieradzkiego samorządu powiatowego reprezentował starosta Mariusz Bądzior.

Na cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze polscy i radzieccy. Ci pierwsi polegli w kampanii wrześniowej 1939 roku, walcząc w szeregach 10 Dywizji Piechoty Armii Łódź, 31 Pułku Strzelców Kaniowskich z Sieradza, 30 Pułku Piechoty z Warszawy oraz w batalionach Obrony Narodowej. Pochowano tu również lotników z krakowskiego 2 Pułku Lotniczego 21 Eskadry Bombowej Lekkiej, którzy 3 września 1939 r. zostali zestrzeleni w miejscowości Kozy koło Sieradza.

Obok nich znajduje się osiem zbiorowych mogił żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas walk z Niemcami w styczniu 1945 r. 23 stycznia tego roku Rosjanie zajęli Błaszki i Sieradz, kilka dni wcześniej (18 stycznia) wkroczyli do Poddębic. W rejonie walk poległo ponad 800 żołnierzy Armii Czerwonej, najwięcej w okolicach Wielunia i Sieradza. Ten drugi 20 stycznia doznał bolesnych strat po nalocie sowieckiego lotnictwa. Tego dnia w szerokim pasie wzdłuż rzeki Warta radzieckie samoloty zrzuciły na Sieradz bomby. Nie wiadomo do końca, ile osób wówczas zginęło. Ks. Apolinary Leśniewski w swoich pamiętnikach podał liczbę około 100 zabitych i około 200 rannych, żaden z historyków jednak informacji tych nie potwierdził. Badania utrudniał dodatkowo fakt, że przez ponad 40 powojennych lat nie wolno było oficjalnie poruszać tego tematu, a świadków tamtych wydarzeń było coraz mniej.

Z okazji 74. rocznicy zajęcia Sieradza przez Armię Czerwoną okolicznościowe przemówienie wygłosił Jan Miłek ze Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Przypomniał o zaciętych walkach nad Wartą i Pichną, poprzedzających wkroczenie Rosjan do miasta. Nawiązał również do pierwszych ważnych wydarzeń w życiu społecznym powojennego już miasta: – Zaledwie kilka dni po wyzwoleniu, 31 stycznia 1945, odbyła się pierwsza sesja Miejskiej Rady Narodowej, a 22 lipca tego samego roku miała miejsce uroczysta przysięga podchorążych Oficerskiej Szkoły Łączności w Sieradzu, w obecności marszałka Michała Roli-Żymierskiego.

Dowodem pamięci o żołnierzach poległych w walkach o Sieradz – we wrześniu 1939 i w styczniu 1945 r. – były kwiaty, złożone pod głównym pomnikiem cmentarza. Przynieśli je przede wszystkim kombatanci oraz bracia z sieradzkiego Bractwa Kurkowego, które wystawiło również wartę honorową pod pomnikiem. Wiązankę kwiatów złożył także starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Był on jedynym czynnym samorządowcem na tej uroczystości.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  13

14  15

16  17