^ Powrót na górę

 

 

Opowieść o lotniku spod Sieradza

Rozmiar tekstu:

muzeum
Regionalista Jan Pietrzak przypomni postać Wojciecha Paszkiewicza, lotnika rodem spod Sieradza, który podczas II wojny światowej służył w brytyjskiej eskadrze specjalnego przeznaczenia. To na pokładach jej maszyn do Polski docierali przeszkoleni w Anglii specjaliści zwani „Cichociemnymi”.

Spotkanie z Janem Pietrzakiem odbędzie się we wtorek 19 marca o godz. 16:30 w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, przy ul. Zamkowej 1 (wejście od Dominikańskiej).

Okazją do przybliżenia sieradzanom biografii Wojciecha Paszkiewicza jest 120. rocznica jego urodzin, przypadająca 10 marca. Bohater opowieści Jana Pietrzaka przyszedł na świat w 1899 r. w miejscowości Mokre Wojsławskie niedaleko Sieradza. Swoje życie związał z mundurem jeszcze jako uczeń gimnazjum w Zduńskiej Woli, kiedy wraz z grupą kolegów odpowiedział na apel skierowany do młodych mężczyzn, aby zgłaszać się na ochotnika do walki z nacierającymi w kierunku stolicy bolszewikami.

Kapitan Paszkiewicz zginął 5 stycznia 1944 r. podczas lotu nad Polskę. Kilka godzin po starcie, załoga, złożona z ośmiu polskich lotników, otrzymała z bazy rozkaz powrotu ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne. Pilot skierował maszynę na lotnisko zapasowe, jednak nie zdołała ona tam dolecieć. Rozbiła się w górach niedaleko włoskiego miasta Villa Castelli. Przyczyną katastrofy było oblodzenie.

T.O.