^ Powrót na górę

 

 

Broń z I wojny światowej na wystawie w muzeum

Rozmiar tekstu:

IMG 6718
Z okazji 100. rocznicy bitwy łódzkiej Muzeum Okręgowe w Sieradzu pokaże wystawę eksponatów z czasów I wojny światowej. Będzie ona prezentowana w budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

Wystawę tworzą przede wszystkim militaria: broń biała i palna, elementy wyposażenia i umundurowania, amunicja, a nawet dzieła sztuki wykonane z łusek po pociskach artyleryjskich czy nabojów karabinowych. Eksponaty te pochodzą ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim oraz z prywatnych kolekcji historyków – badaczy dziejów I wojny światowej (m.in. Marcina Jagodzińskiego i Tomasza Klepacza).

Jak mówi Jerzy Kowalski, dyrektor muzeum w Sieradzu, wystawa zatytułowana „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014” ma przybliżyć mieszkańcom regionu sieradzkiego jedną z największych bitew I wojny światowej. – Zarówno o samej operacji, jak i o całej I wojnie niewiele się mówi i wiedza na ten temat, w porównaniu z tym, co wiemy o II wojnie, jest niewielka. A wynika to po części z tego, że wydarzenia II wojny przyćmiły to, co działo się w I, a po części też pewnie z faktu, iż I wojna była starciem państw zaborczych i Polska jako państwo nie brała w niej udziału, choć Polacy w niej walczyli w szeregach armii zaborców – mówi Jerzy Kowalski.

Tzw. Operacja Łódzka była jednym z najkrwawszych epizodów I wojny światowej. Piotr Wojtasik i Jacek Ziętek w katalogu wystawy napisali, że podczas tej trwającej około trzech tygodni bitwy „dziennie traciło życie około 10 tysięcy żołnierzy, a liczba poległych z obu walczących stron na koniec operacji osiągnęła 200 tysięcy zabitych”. Operacja obejmowała swoim zasięgiem od północy rzekę Wisłę od ujścia Bzury do Włocławka, od zachodu linię Włocławek-Koło oraz rzeki Wartę i Widawkę, na południu linię Działoszyn-Przedbórz oraz na wschodzie rzekę Pilicę poprzez Nowe Miasto-Rawę do rzek Rawki i Bzury. Na tym terenie doszło do starcia armii rosyjskiej (ponad 362 tys. żołnierzy) z niemiecką (206 tys. żołnierzy). Bitwa rozpoczęła się 11 listopada 1914 roku.

Otwarcie wystawy nastąpi w czwartek 12 lutego o godz. 17. Eksponaty z czasów I wojny w sieradzkim muzeum będzie można oglądać do 6 kwietnia.

T.O.

okładka  karabiny

IMG 6709  IMG 6712