^ Powrót na górę

 

 

Wystawa „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014”

Rozmiar tekstu:

muzeum
Kilkadziesiąt eksponatów – elementów uzbrojenia i umundurowania wojskowego z okresu I wojny światowej – składa się na wystawę „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014”, która w czwartkowe popołudnie została otwarta w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Pamiątki pochodzą ze zbiorów prywatnych członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź”: Piotra Wojtasika, Jacka Ziętka, Marcina Jagodzińskiego, Tomasza Klepacza, Andrzeja Kletki, Andrzeja Janiczka, Patryka Żłobińskiego, Roberta Michalskiego, Kazimierza i Ireny Wesołowskich oraz Karima Didjecha, a także Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Wystawiony sprzęt stanowił wyposażenie armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej. We wszystkich trzech w czasie I wojny walczyli Polacy.

Wystawa została przygotowana w ubiegłym roku z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej, a w jej ramach 100 rocznicy. Operacji Łódzkiej, zaliczanej do najkrwawszych bitew tej wojny: w listopadzie 1914 w ciągu 3 tygodni na terenach od Włocławka do Koła i od Działoszyna do Nowego Miasta zginęło 200 tys. żołnierzy.

Oprócz muzeum w Sieradzu, ekspozycja zostanie pokazana w 10 innych placówkach muzealnych województwa łódzkiego: w Piotrkowie Trybunalskim, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Zgierzu, Łowiczu, Brzezinach, Krośniewicach, Łęczycy i Łodzi (Centralne Muzeum Włókiennictwa).

Galeria: Wystawa „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914-2014” w Muzeum Okręgowym

T.O.