^ Powrót na górę

 

 

Jacek Potakowski opowiedział o „Gospodarzu”

Rozmiar tekstu:

muzeum
Na kolejnym spotkaniu w ramach Studium Regionalnego w Muzeum Okręgowym w Sieradzu Jacek Potakowski opowiedział o dziejach jednej z przedwojennych sieradzkich firm. Fabrykę Papy Dachowej i Produktów Smołowcowych „Gospodarz” zakładali jego przodkowie.

Studium Regionalne to cykl spotkań poświęconych ludziom zasłużonym dla regionu sieradzkiego. Kimś takim na pewno był inż. Feliks Turski, założyciel i wieloletni kierownik sieradzkiej fabryki papy „Gospodarz”, działającej przy Szosie Kaliskiej (dzisiejsza ul. POW) nr 106.

Spółka „Gospodarz” powstała w roku 1923 i działała nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej, choć nawet w jej trakcie zakład produkował papę, tyle że już pod zarządem niemieckim. – Firma działała bardzo prężnie. Badając jej losy nie natknąłem się na okres dłuższego zastoju czy kryzysu. Nic mi też nie wiadomo o sytuacji, w której spółka przez jakiś czas zalegałaby komukolwiek z płatnościami – mówi Jacek Potakowski.

W historii „Gospodarza” były dwa poważniejsze zastoje: zakład przerwał produkcję na miesiąc po wybuchu wojny i na pół roku po wyzwoleniu. Produkcja materiałów budowlanych przy ul. POW 106, w budynkach po dawnych zakładach inż. Turskiego, trwała właściwie do końca lat 80. XX wieku. Po wojnie firma działała najpierw jako Nadwarciańska Spółdzielnia Pracy „Piaskarz”, a potem Spółdzielnia Pracy „Sigma”. Pod koniec lat 90. obiekty po dawnym „Gospodarzu” zostały sprzedane.

T.O.

IMG 4741  IMG 4742

IMG 4744  IMG 4745

IMG 4750  IMG 4757

IMG 4767  IMG 4775