^ Powrót na górę

 

 

Jan Pietrzak o znanych sieradzanach

Rozmiar tekstu:

pbp
Regionalista Jan Pietrzak był gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Opowiadał o znanych sieradzanach, odkrywając dla mieszkańców miasta kilka nowych postaci, o których mało kto wie, a które zaznaczyły swoją obecność na kartach historii.

W opowieści regionalisty nie mogło zabraknąć takich nazwisk jak Antoine Cierplikowski, Ary Szternfeld, Cyprian Bazylik i królowa Jadwiga, ale pojawiły się i mniej znane postacie, co świadczy o tym, że lista znanych sieradzan nie jest zamknięta i bardziej wnikliwi badacze mogą się natknąć na kolejne osoby pochodzące z Sieradza, których zdolności i sława wykroczyły poza lokalny teren. – Fotograf i rysownik Maksymilian Fajans, pochodzący z sieradzkiej rodziny żydowskiej, geograf i matematyk Filip Sulimierski, wydawca „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego”, czy wreszcie Antoni Praclewski, malarz prymitywista, samouk, szewc z zawodu, którego prace zajęły I miejsce w warszawskim konkursie „Szukamy nowych talentów” w 1932 r., to niezwykle ciekawe postacie, które czekają na bardziej szczegółowe opracowanie – mówił Jan Pietrzak.

Spotkanie z regionalistą było pierwszym z cyklu trzech przedsięwzięć organizowanych przez PBP z okazji Tygodnia Bibliotek. Drugim będzie spotkanie z Jackiem Piekarą, pisarzem i dziennikarzem, 14 maja o godz. 18, a trzecim – spektakl „Spotkanie ze smerfami” dla dzieci z sieradzkich szkół podstawowych (14 maja o godz. 10.30 w sali C Starostwa Powiatowego w Sieradzu).

T.O.

IMG 9643  IMG 9650

IMG 9651  IMG 9652

IMG 9654  IMG 9656

IMG 9667  IMG 9680