^ Powrót na górę

 

 

„Sieradzka księga pokoleń” już dostępna

Rozmiar tekstu:

pbp
Takiej publikacji jeszcze nie było. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu została zaprezentowana „Sieradzka księga pokoleń” – album z fotografiami miasta, wykonanymi w ciągu XX wieku.

Zebrane w albumie zdjęcia w znacznej części pochodzą od samych sieradzan. – To niezwykle cenna publikacja, przede wszystkim dlatego, że zawiera mnóstwo fotografii nigdy wcześniej nie publikowanych – mówi Jan Pietrzak, sieradzki regionalista. Zdjęć jest 280 – tyle wyselekcjonował wydawca Ryszard Sierociński. Materiału było jednak dużo więcej. Jego ilość spowodowała, że konieczne było przesunięcie wydania albumu: mieszkańcy przynosili wciąż nowe i nowe fotografie.

Treść wydawnictwa została podzielona na pięć okresów: lata 1900-1918, 1919-1939, 1939-1945, 1946-1974 i 1975-2000. Każdy z rozdziałów poprzedzony jest wstępem. Artykuły wstępne napisali: Sławomir Kołodziejczyk, Jerzy Kowalski, Henryk Pawłowski, Andrzej Ruszkowski i Henryk Szturma.

Materiał do książki został starannie wyselekcjonowany według paru kluczy. – O istocie tego miasta stanowi kilka elementów. Nie wyobrażamy sobie Sieradza bez rzeki, bez jednostki wojskowej, straży pożarnej, bez charakterystycznej architektury czy układu ulic. Te wszystkie czynniki, naszym zdaniem najważniejsze, są podstawą tego wydawnictwa – wyjaśnia Ryszard Sierociński.

„Walorem części publikowanych zdjęć, obok głównego wątku tematycznego, są elementy znajdujące się na dalszym planie. Obecność małego chłopca na fotografii przedstawiającej grupę poważnych, przedwojennych sieradzkich strażaków na stronie 34 wiele mówi dosłownie i w sposób pośredni o znaczeniu Ochotniczej Straży Ogniowej w życiu miasta. Podobnie rzecz się ma ze zdjęciem przedstawiającym eleganckiego sieradzanina Mariana Błaszczyka na stronie 69. Także i w tym wypadku warto jednak spojrzeć trochę głębiej i zwrócić uwagę na nieznanego Żyda, w tradycyjnym ubraniu” – napisał w recenzji „Sieradzkiej księgi pokoleń” prof. Krzysztof Lesiakowski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Na fotografiach widać najważniejsze momenty z XX-wiecznej historii miasta: I i II wojnę światową, okupację, szkoły, wydarzenia kulturalne, polityczne i religijne, nieistniejące już budynki, stare ulice. – Dzięki temu albumowi przeniosłem się w czasie do momentów i miejsc, które doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości – powiedział starosta sieradzki Dariusz Olejnik.

Na spotkaniu w PBP można było nabyć książkę promocyjnej cenie 50 zł, jednak w sprzedaży będzie ona kosztować 75 zł. „Sieradzka księga pokoleń” będzie dostępna w księgarni „Róża” przy al. Pokoju.

T.O.

a  b

c  d

e  f

g  IMG 1890

IMG 1920  IMG 1924

IMG 1970  m

IMG 1974  IMG 1981

IMG 1984  IMG 2010

IMG 2043  IMG 2051

IMG 2065  s