^ Powrót na górę

 

 

Wojciech Tokarski. Wspomnienia z Nepalu

Rozmiar tekstu:

pbp
Słowem i obrazem wspominał swoją podróż do Nepalu sieradzki fotograf Wojciech Tokarski. W Powiatowej Bibliotece Publicznej opowiadał o swoim pobycie w Katmandu i o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Nepal niedługo po tym, jak sieradzanin z niego wyjechał.

Prezentację zdjęć opatrzoną komentarzem wzbogaciła wystawa w holu na piętrze biblioteki oraz w wypożyczalni dla dorosłych na parterze. Fotografie przedstawiają życie codzienne mieszkańców Nepalu oraz jego zabytki i współczesną architekturę.

W kraju tak egzotycznym czyha na Europejczyka sporo niespodzianek, jak choćby lotnisko „jednorazowego lądowania”. – To bez wątpienia jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. Samolot może tam podejść do lądowania tylko raz, bo z jednej strony jest przepaść, a z drugiej skały. Pasażerowie przeżywają katusze – opowiada Wojciech Tokarski.

Podczas spotkania autor sporo miejsca poświęcił trzęsieniu ziemi, które pochłonęło ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych tego 30-milionowego kraju. Pokazał miejsca szczególnie dotknięte skutkami kataklizmu, porównując fotografie wykonane przed trzęsieniem z obrazami po nim. Widok rozsypanych kilkusetletnich zabytków i ludzi pozbawionych dachu nad głową wzbudził wstrząsające wrażenie.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24