^ Powrót na górę

 

 

„Elementarz” dla matek karmiących piersią

Rozmiar tekstu:

pbp2
Lekarz Izabela Lenkiewicz gościła w sieradzkiej Powiatowej Bibliotece Publicznej. W ramach programu „Elementarz zdrowego żywienia mamy i dziecka” opowiadała o zaletach karmienia piersią.

Wykład „Karmienie piersią – najpiękniejszy okres w życiu matki i dziecka” skierowany był przede wszystkim do przyszłych lub obecnych matek, choć wiedza na ten temat może być cenna i dla przyszłych lub obecnych ojców. Panowie bowiem też mają w tym zakresie swoją rolę do odegrania. – Jedna z podstawowych zasad karmienia piersią dotyczy spokoju matki, nie tylko podczas karmienia. Mama powinna za wszelką cenę unikać sytuacji stresowych, wywołujących silne napięcia i niepokój, bo to wpływa na ilość i jakość pokarmu. Tu pole do działania mają mężowie i partnerzy, którzy powinni o ten spokój zadbać – powiedziała Izabela Lenkiewicz.

Nie oznacza to wcale, że nad karmiącą matką należy otaczać sterylny parasol, odgradzający ją od otoczenia. – Nic z tych rzeczy. Matka nie powinna nawet bronić się specjalnie przed czynnikami infekcyjnymi. Nieco żartując mówi się, że jeśli przychodzą do domu goście, karmiąca mama powinna całować każdego z nich w policzek na powitanie. Infekcje powodują, że jej organizm produkuje przeciwciała i w ten sposób chronione jest również dziecko – opowiada gość PBP.

Było to ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Elementarz zdrowego żywienia mamy i dziecka”. Przypomnijmy – cały cykl składa się z pięciu wykładów dotyczących opieki nad małymi dziećmi. Dotychczas zorganizowane były trzy takie spotkania: 19 maja lekarz Iwona Komorowska-Dudek opowiadała o odżywianiu kobiet w ciąży, 3 czerwca dietetyk Anna Kłosińska wygłosiła wykład na temat odżywiania dzieci, a 10 czerwca lekarz Izabela Lenkiewicz mówiła o karmieniu piersią.

Na dwa kolejne spotkania w ramach „Elementarza zdrowego żywienia mamy i dziecka” PBP zaprasza 16 września i 7 października. Gościem będzie wówczas dietetyk Barbara Godlewska. We wrześniu będzie ona opowiadać o odżywianiu dzieci do trzeciego roku życia, a w październiku o czytaniu etykiet produktów spożywczych.

Wykłady organizowane w projekcie są elementem programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, koordynowanego przez Fundację Nutricia. W jego ramach PBP pozyskała grant w wysokości 5 tys. zł, z przeznaczeniem na zorganizowanie serii spotkań o tematyce związanej z prawidłowym żywieniem kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach życia.

T.O.

pbp  pbp1