^ Powrót na górę

 

 

Obchody rocznicy wybuchu wojny w regionie

Rozmiar tekstu:

4
Starosta sieradzki Dariusz Olejnik i przewodniczący Rady Powiatu Sieradzkiego Henryk Waluda reprezentowali Powiat na miejskich obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się, jak co roku, na cmentarzu w Sieradzu Męce.

Wiązanki kwiatów spoczęły pod pomnikiem na zbiorowej mogile 160 żołnierzy oddziałów sieradzkich i łódzkich, poległych podczas walk na linii Warty 4 i 5 września 1939 roku. Hołd oddali im wojskowi z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, samorządowcy, kombatanci, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy Sieradza.

Chyba najbardziej okazałe obchody wybuchu wojny w regionie odbyły się w Wieluniu. Na początku marca 2014 r. o pierwszych dniach września 1939 w tym mieście opowiadał w Sieradzu prof. Tadeusz Olejnik, wielunianin zaprzyjaźniony z Sieradzem. Historyk zaprezentował wówczas kolejne wydanie swojego albumu pt. „Wieluń – polska Guernica”. Prof. Olejnik od lat forsuje tezę, że to nie Westerplatte zostało zaatakowane przez Niemców jako pierwsze, lecz właśnie na jego rodzinny Wieluń spadły pierwsze bomby. Tragedia tego przygranicznego miasteczka była tym większa, że Wieluń był bezbronny. Nie stacjonowały w nim żadne oddziały wojskowe, nie było tam arsenałów, składów ani wojskowych magazynów, słowem – niczego, co mogłoby być celem bombardowań.

Dlatego „Polska Guernica” uczciła 75. rocznicę wybuchu wojny w sposób wyjątkowy. Już o godz.. 4.40 rano w mieście zawyły syreny i rozpoczęły się obchody tragicznych wydarzeń z 1 września 1939. Wśród władz wojewódzkich i centralnych (minister Janusz Piechociński), które przyjechały do Wielunia, znalazł się również wicestarosta sieradzki Zbigniew Krasiński.

W uroczysty sposób rocznicę uczcił również Złoczew. Pod obeliskiem upamiętniającym ofiary poległe za ojczyznę, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Przemówienia wygłosiły: Jadwiga Sobańska, burmistrz Gminy i Miasta Złoczew oraz Urszula Łukomska, Kustosz Pamięci Narodowej. Miasteczko to 4 września 1939 r. spotkał tragiczny los, określany przez historyków mianem Zbrodni w Złoczewie. W nocy z 3 na 4 września niemieccy żołnierze zamordowali 200 cywilnych mieszkańców oraz zniszczyli 80 procent zabudowy miasta.

T.O.

1  2

3  0

6  8