^ Powrót na górę

 

 

Arkady Fiedler opowiedział o Afryce

Rozmiar tekstu:

pbp
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu Arkady Paweł Fiedler opowiadał o podróży przez Afrykę małym fiatem. Spotkanie zatytułowane „Jak mały fiat podbił Afrykę?” zostało zorganizowane na prośbę czytelników biblioteki i wypełniło ją po brzegi.

W 2014 r. Arkady Fiedler, podróżnik, dziennikarz i pisarz, wnuk autora m.in. słynnego „Dywizjonu 303” o tym samym imieniu i nazwisku, pokonał fiatem 126p prawie 17 tys. kilometrów z północy Afryki do jej południowej części. I nie jest to koniec, a raczej dopiero początek podróżniczej „kariery” Fiedlera juniora. Jak mówi, podobną wycieczkę chciałby odbyć po Azji, a także po słynnej autostradzie panamerykańskiej (prawie 26 tys. km).

Z jego opowieści wyłania się obraz przeczący temu, co na temat Afryki mówi się choćby w środkach masowego przekazu. – Ciągle słyszymy o wojnach, o bestialstwie i bezprawiu. Ja tam widziałem co innego. Widziałem kontynent, który szybko się rozwija i o którym można już mówić, że jest kontynentem XXI wieku. Wojny oczywiście są, ale toczą się lokalnie, podobnie zresztą jak w Europie. Jeśli Afrykańczyk postrzegałby Europę na przykład przez pryzmat wojny na Ukrainie, pewnie nigdy nie chciałby tu przyjechać – mówi podróżnik.

To, co widział, pokazał na slajdach – przyrodę, ludzi, no i osławionego malucha. Podczas spotkania można też było nabyć film dokumentalny, nagrany w czasie podróży po Polsce.

T.O.

IMG 4186  IMG 4200

IMG 4206  IMG 4237

IMG 4251  IMG 4261