^ Powrót na górę

 

 

Oman – kraj meczetów i samochodów

Rozmiar tekstu:

pbp
Osoba – zwłaszcza wyznania innego niż muzułmańskie – podróżująca po Omanie musi się przestawić na zupełnie inną kulturę. Tamtejsza obyczajowość może szokować, zwłaszcza w sferze stosunków damsko-męskich.

– Kobieta wychodząca za mąż absolutnie musi być dziewicą. Jeżeli by się okazało, że nią nie jest, ojciec ma prawo ją zabić. Dziewczyna, która straci dziewictwo przed ślubem, ściąga klątwę na siebie i całą swoją rodzinę. Jej rodzice i rodzeństwo okrywają się hańbą, a jeśli ma ona siostry, to prawdopodobnie nigdy nie znajdą one mężów – opowiadał Marek Pindral podczas spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Nietrudno się domyślić, że kategoryczny zakaz przedślubnych kontaktów cielesnych nie dotyczy mężczyzn. W związku z tym trzeba jeszcze dodać, że muzułmanin może mieć cztery żony.

Arabowie mają kilka obsesji. Uwielbiają luksusowe i szybkie samochody, kompletnie ignorując przepisy ruchu drogowego, poza tym kochają piłkę nożną i broń palną, z którą obeznane są już kilkuletni chłopcy. Swojego sułtana darzą nawet nie tyle szacunkiem, co kultem. – W Omanie panuje kult jednostki. Urodziny sułtana są świętem narodowym, a rodzina królewska rządzi niepodzielnie, mając w rękach cały system medialny kraju – mówi podróżnik.

W opowieści Marka Pindrala pojawił się też użyteczny wątek o zaspokajaniu pragnienia podczas bardzo wysokich temperatur. Kto jak kto, ale Arabowie coś o tym wiedzą i w największe nawet upały nie piją zimnych napojów: – Gdy Arabowi bardzo chce się pić, spożywa gorącą herbatę. Wtedy człowiek mniej się poci, bo organizm nie musi wyrównywać temperatury ciała z temperaturą otoczenia – wyjaśnia. A Arab nie lubi się pocić. Jest czyściochem, lubi ładnie pachnieć.

Było to już drugie spotkanie z Markiem Pindralem w sieradzkiej PBP. Wiosną 2014 r. podróżnik dzielił się wrażeniami z pobytu w Chinach.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14