^ Powrót na górę

 

 

Rarytasy na stałej wystawie sztuki

Rozmiar tekstu:

muzeum
XV-wieczny ornat utkany przez siostry zakonne z podkrakowskiej Zawoi, pochodzący z kościoła w Zadzimiu, trumna kłodowa, również z XV w., z podziemi kościoła w Szadku, portal z dworu we Wrzącej czy XVII-wieczny puchar do wina, wysadzany monetami, wyłowiony w latach 30. XX w. ze stawu w Rossoszycy. M.in. takie rarytasy można oglądać na nowej wystawie stałej w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Wszystkie eksponaty od lat znajdują się w zbiorach sieradzkiego muzeum. – Otrzymaliśmy niedawno z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na renowację części naszych zbiorów. Zobowiązaliśmy się, że po zakończeniu prac restauratorskich pokażemy je na wystawie. Postanowiliśmy dołączyć do nich trochę innych naszych eksponatów i urządzić wystawę stałą, podzieloną tematycznie na trzy działy, rozmieszczone w trzech pomieszczeniach – wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu Jerzy Kowalski.

W dziale pierwszym umieszczono rzeźby i obrazy o tematyce sakralnej. Na dział drugi składają się zabytki związane ze śmiercią i obrządkiem pogrzebowym. Znajdziemy tu m.in. trumnę kłodową z XV w., pochodzący z tego samego okresu ornat czy przykłady portretowego malarstwa trumiennego z XV-XVII w. – Do ciekawszych eksponatów w tym dziale należy na pewno skrzynka cerkiewna, pochodząca prawdopodobnie ze starej sieradzkiej cerkiewki, wykonana w XV lub XVI w. Cerkiew znajdowała się przy obecnej ul. Kościuszki, mniej więcej w miejscu dzisiejszego placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego i Szkoły Podstawowej nr 1. Zbudowano ją w XIX w. dla żołnierzy rosyjskich. Skąd ta skrzynka się tam wzięła, nie wiadomo, być może Rosjanie przywieźli ją ze sobą. Niewykluczone też, że pochodzi ona z jakiejś innej, wcześniejszej cerkwi sieradzkiej, o której nic nie wiemy – mówi kierownik działu sztuki muzeum Bogusław Krawczyk.

Ostatni dział tworzą głównie portrety sarmackie, przedstawiające sylwetki szlachty Ziemi Sieradzkiej, autorstwa m.in. W. Rabaka (XIX w.) i A.J. Misiowskiego (XVIII w.). Sporo jest też portretów autorów nieznanych. Zgromadzone tu zbiory malarstwa sarmackiego uzupełnia ozdobny portal, pochodzący z dworu we Wrzącej.

Stałą wystawę sztuki Muzeum Okręgowego w Sieradzu umiejscowiono na parterze budynku przy ul. Dominikańskiej 2.

T.O.

1  2

3  4

IMG 0327  IMG 0328

IMG 0331  IMG 0333

IMG 0334  IMG 0339

IMG 0341  IMG 0343

IMG 0344  IMG 0345

IMG 0348  IMG 0349

IMG 0351  IMG 0354

IMG 0356  IMG 0358

IMG 0361  IMG 0364

IMG 0367  IMG 0370