^ Powrót na górę

 

 

Jubileusz profesora Olejnika w sieradzkiej bibliotece

Rozmiar tekstu:

olejnik
Historyk profesor Tadeusz Olejnik promował w Sieradzu swoją najnowszą publikację. W Powiatowej Bibliotece Publicznej opowiadał o książce „Dziedzictwo i tradycje kulturalne Wielunia” oraz o sięgającej wielu lat wstecz przyjaźni z mieszkańcami ziemi sieradzkiej.

Wyjątkowość tego spotkania polegała nie tylko na tym, że gościem PBP był wybitny historyk regionalista, znawca dziejów Wieluńskiego i Sieradzkiego, ale także na tym, iż odbyło się ono w dniu jego 81. urodzin. Fakt, że Tadeusz Olejnik spędził swój urodzinowy wieczór właśnie w Sieradzu, świadczy o jego ścisłych związkach z ziemią sieradzką i o przyjaźni z jej mieszkańcami. Profesor przywiózł nawet ze sobą… tort urodzinowy z napisem „Przyjaciołom z Sieradza”.

Nie tylko sam jubilat, ale i obecni na spotkaniu goście opowiadali o związkach Sieradza z Wieluniem. – Przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Sieradzu lat 60. Jerzy Jankowski, rodzina Kierocińskich, dawny wicewojewoda sieradzki Józef Kobiela czy wojewoda Józef Szewczyk to tylko przykłady osób pochodzących z Wieluńskiego, którzy swoją działalnością odznaczyli się w najnowszej historii Sieradza – mówił regionalista Józef Szubzda. Z kolei Tadeusz Olejnik wspomniał o wybitnych postaciach w historii Polski, pochodzących z ziemi wieluńskiej: – Mało kto wie, że z naszych okolic wywodził się Jan Długosz, kronikarz wybitny w skali co najmniej europejskiej, a także Hieronim Spiczyński, zwany też Hieronimem z Wielunia, XVI-wieczny tłumacz, poeta i pisarz, oraz Michał z Wielunia, średniowieczny dziekan jednego z wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na spotkanie z profesorem Olejnikiem przyszły przede wszystkim osoby związane z sieradzką kulturą, a tak się akurat składa, że w tej grupie jest sporo byłych samorządowców i urzędników: dawny wojewoda sieradzki Andrzej Ruszkowski, były prezydent Sieradza Józef Szubzda, obecny dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Kowalski czy była prezydent Sieradza Barbara Mrozowska-Nieradko. Na spotkaniu z Tadeuszem Olejnikiem pojawili się również prezes Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Stefania Gąsiorowska i regionalista Jan Pietrzak.

T.O.

1  2

2a  2b

2c  3

4  5

5a  6