^ Powrót na górę

 

 

Ostrzeżenie przed oszustami

Rozmiar tekstu:

ostrzezenie
„Przez telefon każdy może być twoim wnuczkiem!” – krzyczy z plakatu komunikat Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Za pośrednictwem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, KMP propaguje ostrzeżenia przed oszustami.

– Zjawisko przybrało tak dużą skalę, że konieczne jest zorganizowanie
szerokiej kampanii społecznej ostrzegającej ludzi przed oszustwami „na
wnuczka” i innymi, realizowanymi według pomysłowych acz perfidnych scenariuszy, bazujących na łatwowierności i wrażliwości osób starszych – mówi Dorota Gajewska z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Osoby starsze mieszkające samotnie często padają ofiarą oszustów, podających się za policjantów, krewnych, urzędników. Przestępcy korzystają z książek telefonicznych, wybierają osoby posiadające imiona popularne w latach 30. i 40. Dzwoniąc do nich, przedstawiają się za krewnych (wnuczek, siostrzeniec). W rozmowie wymuszają odgadnięcie, kto do nich dzwoni, a po usłyszeniu imienia podszywają się pod nich.

Z kolei oszuści wykorzystujący metodę „na policjanta” podają się za funkcjonariusza policji, który prowadząc „działania operacyjne” informuje rozmówcę o groźbie utraty jego oszczędności. Aby temu zapobiec, nakłania do przekazania pieniędzy w celu ich ochrony. Należy pamiętać, że policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Do pobrania: Poradnik seniora

T.O./ŁUW w Łodzi

plakat