^ Powrót na górę

 

 

Sieradzki oddział PTTK podsumował 2015 rok

Rozmiar tekstu:

pbp pttk
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Sieradz obchodziło w ubiegłym roku dwa ważne jubileusze i zorganizowało z tej okazji specjalną uroczystość. Oprócz tego prowadziło oczywiście normalną działalność: organizowało wycieczki i rajdy oraz wydało 4 numeru kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”.

2015 nie był ot takim sobie zwykłym rokiem działalności PTTK. – W tym roku obchodziliśmy dwie bardzo ważne rocznice: 60-lecie istnienia oddziału PTTK w Sieradzu oraz 30-lecie działalności kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”, który opisuje walory przyrodnicze, kulturę i historię ziemi sieradzkiej – mówi Wiesława Sujecka, prezes PTTK Oddział Sieradz. Uroczystość związana z podwójnym jubileuszem odbyła się pod koniec czerwca w Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Promowano wówczas specjalne, książkowe wydanie „NSS”, zatytułowane „Stąd nasz ród”, które rozeszło się na pniu i już jest praktycznie nie do kupienia (można je wypożyczyć w bibliotece powiatowej na Żwirki i Wigury).

PTTK i „NSS” są ze sobą ściśle powiązane. Jedno wynika z drugiego. – Ideą krajoznawstwa jest dzielenie się wrażeniami z wycieczek. W latach 70. i 80. ruch turystyczny przeżywał w Polsce rozkwit. Postanowiliśmy więc, że stworzymy własne pismo, w którym będziemy przybliżać nasz region jego mieszkańcom – wspomina redaktor naczelny pisma Andrzej Ruszkowski. Redakcję kwartalnika stanowi kilkuosobowy trzon oraz grono współpracowników. Wszyscy publikują nieodpłatnie. – Od początku istnienia nie mamy żadnych problemów z zapełnianiem wydań tekstami. Chętnych do pisania jest dużo. Mimo to zachęcamy do publikowania materiałów również osoby, które nie mają przygotowania dziennikarskiego ani talentów pisarskich, ale za to mają ciekawe wspomnienia i doświadczenia, którymi chcieliby się podzielić. Nasze łamy są otwarte dla wszystkich – zaprasza Andrzej Ruszkowski. Kolejne wydania kwartalnika są do nabycia w bibliotece w cenie 5 zł za egzemplarz. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży przeznaczane są na pokrycie kosztów następnego wydania.

W jubileuszowym roku swojej działalności, sieradzki PTTK zorganizował 8 wycieczek krajoznawczych (Tomaszów Mazowiecki i okolice, Wzniesienia Łódzkie, Zielona Góra, Warszawa, Mazowsze, Kazimierz-Zamość-Roztocze, Łowicz i ziemia łowicka oraz gródki rycerskie) i 3 rajdy (40. Rajd Powstańców 1863 r. Śladami Łuki Bakowicza, Rajd Tropami Przyrody i 13. Rajd Sieradzkiego Szwendaczka Szlakiem Walk nad Wartą 1939 r. – Ktoś może powiedzieć, że 3 rajdy w roku to niewiele. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w każdym z nich bierze udział kilkaset osób. To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne – powiedział Witold Drozd, autor prezentacji multimedialnej podsumowującej ubiegłoroczne przedsięwzięcia PTTK.

Rajdy te odbędą się również w tym roku. Oprócz nich PTTK w Sieradzu planuje jeszcze m.in. 8 wycieczek krajoznawczych po Polsce i jedną zagraniczną – do Rumunii. Są też plany sięgające nieco dalej: sieradzki oddział PTTK chciałby mieć w końcu swój sztandar.

T.O.

IMG 5190  IMG 5196

IMG 5200  IMG 5202

IMG 5214  IMG 5216

IMG 5219  IMG 5220