^ Powrót na górę

 

 

Conrado Moreno – polski Hiszpan, hiszpański Polak

Rozmiar tekstu:

pbp
Podwójna narodowość w jednej osobie. Urodzony w Madrycie, wychowany w Polsce Conrado Moreno, znany z programów telewizyjnych „Europa da się lubić” i „Gwiazdy tańczą na lodzie”, był gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

W czym przejawia się najczęściej dualizm narodowościowy? W języku. Stąd zdziwienie obcokrajowca, gdy polski lekarz zaleca mu wypicie herbaty z prądem, a znajomi zapraszają na parapetówkę. Z punktu widzenia Hiszpana, w którego języku takich określeń nie ma, nie bardzo wiadomo, co z jednym i drugim zrobić. Językowy obraz świata tu i tam jest zupełnie inny. Ktoś, kto nazywa się Conrado Moreno-Szypowski (w Hiszpanii dziecko przejmuje nazwiska obojga rodziców), wie o tym najlepiej.

Podwójna narodowość pozwala mu spojrzeć z boku i na Hiszpanię, i na Polskę – na Hiszpanów i na Polaków. Różnic mamy sporo. – Mitem jest, że południowcy są bardziej energiczni i temperamentni od ludzi mieszkających na wschodzie czy północy. Na moje oko w Polakach jest więcej energii i witalności niż w Hiszpanach – mówi Conrado Moreno. Porównanie niektórych sfer życia codziennego często wypada na naszą korzyść. – Spotykam wielu Polaków, którzy z wyboru opuścili swój kraj i od dłuższego czasu mieszkają za granicą. Większość z nich nie ukrywa rozczarowania nowymi ojczyznami. Pewne rzeczy widać dopiero, gdy popatrzy się na nie z większej odległości – opowiada autor przewodnika „Mój Madryt”.

Książka o mieście urodzenia Conrado Moreno rozeszła się jak świeże bułeczki i jej nakład już się praktycznie wyczerpał.

T.O.

1  2

3  4

5  6

8  9

10  11