^ Powrót na górę

 

 

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

sesja rm
Teatr Miejski w Sieradzu na ponad dwie godziny zamienił się w salę obrad Rady Miejskiej. Nie były to zwyczajne obrady, ale uroczyste spotkanie z okazji 880-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Sieradzu. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. wicestarosta Powiatu Sieradzkiego Marek Kanicki.

Na początku maja identyczną rocznicę obchodził Goszczanów. Obie nazwy miejscowości – Goszczanów i Sieradz – znalazły się w łacińskiej „Bulli gnieźnieńskiej” z 1136 r., zawierającej ponad 400 polskich nazw miejscowości i osób. – Jest to pierwsza informacja pisana o Sieradzu, ale przecież mamy dowody na istnienie znacznie wcześniejszej osady na tych ziemiach – mówił podczas sesji dr Grzegorz Wierzchowski, który wygłosił wykład poświęcony Sieradzowi w dziejach Polski.

Sporo miejsca w swoim wystąpieniu dr Wierzchowski poświęcił sieradzkiemu klasztorowi. Do jego historii nawiązał nieprzypadkowo, bo oprócz 880-lecia pierwszej wzmianki o Sieradzu, Rada Miejska wraz z zaproszonymi gośćmi zebrała się w teatrze z jeszcze jednej okazji: 10-lecia promulgacji św. Urszuli Ledóchowskiej na patronkę miasta.

Spotkanie w Teatrze Miejskim zakończyła prezentacja „Rys dziejów miasta Sieradza”, przygotowana przez młodzież z Sieradzkiego Centrum Kultury pod kierunkiem Jerzego Kaszuby.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9