^ Powrót na górę

 

 

Dwie dekady Warsztatu Terapii Zajęciowej

Rozmiar tekstu:

wtz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Sieradzu obchodził 20-lecie działalności. W uroczystości urodzinowej, zorganizowanej w siedzibie WTZ przy ul. Polnej, wzięli udział również przedstawiciele Powiatu Sieradzkiego.

Wśród zaproszonych na jubileusz gości znaleźli się m.in. wicestarosta sieradzki Marek Kanicki oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krystyna Marcińczak. Nie zabrakło też przedstawicieli kilku powiatowych instytucji współpracujących z WTZ – dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu w osobach dyrektor Iwony Górki i wicedyrektor Marii Wiki oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu Aleksandry Mirkiewicz i dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Rożdżałach Jolanty Nowickiej.

WTZ finansowany jest w 90 procentach ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Powiatu Sieradzkiego. Pozostałe 10 proc. środków na utrzymanie WTZ pochodzi z budżetu Powiatu.

– Zajmujemy się wszechstronną rehabilitacją, od ogólnej poprawy zaradności w życiu codziennym po przekazywanie fachowej wiedzy i umiejętności w dziedzinach takich jak ogrodnictwo, dziewiarstwo czy obsługa biura – wyjaśnia Zuzanna Antosz, kierownik WTZ. Warsztaty nie działają w próżni. Na co dzień współpracują ze stowarzyszeniami, organizacjami zajmującymi się rehabilitacją i integracją osób niepełnosprawnych. – Nasi podopieczni co roku uczestniczą m.in. w obchodach Europejskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Innym sztandarowym przejawem naszej działalności jest coroczna aukcja prac plastycznych uczestników WTZ, organizowana tuż przed świętami Bożego Narodzenia – mówi dalej Zuzanna Antosz.

Sieradzki WTZ rozpoczął działalność przy MOPS 1 kwietnia 1996 r. Jego uczestnikami są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, mające wskazania do terapii zajęciowej. Warsztat jest placówką pobytu dziennego, przeznaczoną dla 20 osób.

T.O.

1  2

3  4

5  6

8  9