^ Powrót na górę

 

 

Zapisz się na Bieg Powstania Warszawskiego

Rozmiar tekstu:

bieg powstania
I Liceum Ogólnokształcące w Sieradzu rozpoczyna zapisy na 26. Bieg Powstania Warszawskiego. Impreza odbędzie się w sobotę 23 lipca wieczorem. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 10 km.

Ideę biegu wyjaśnia Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” na swoim profilu facebookowym: „Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą, oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca Warszawy. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się na nowej trasie tylko na dystansie 10 km”. Dla formalności dodajmy: w poprzednich edycjach był jeszcze jeden dystans – 5 km.

Głównym celem imprezy jest kultywowanie pamięci o powstaniu warszawskim i jego ofiarach. Dlatego też trasa biegu wiąże się z wydarzeniami z lata 1944 r. Zawodnicy startują z ul. Konwiktorskiej i Bonifraterskiej. Biegną Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową i Wybrzeżem Gdańskim, na metę przy Konwiktorskiej.

Od dwóch lat wyjazdy na BPW organizuje dyrekcja sieradzkiego I LO im. Jagiellończyka. Tak też jest i w tym roku. Zapisy już ruszyły. – Na chętnych czekamy w siedzibie naszego liceum przy ul. Żwirki i Wigury. Zgłoszeń można dokonywać osobiście w sekretariacie szkoły lub telefonicznie – mówi Grzegorz Pietrucha, dyrektor „Jagiellończyka”. Numer telefonu sekretariatu: 43 827 14 25. Wyjazd z Sieradza autokarem około godz. 15, start biegu o 21, wyjazd z Warszawy około północy.

Trzon sieradzkiej grupy stanowią co roku osoby związane z I LO – uczniowie, absolwenci, nauczyciele, dyrektor, rodzice uczniów oraz przyjaciele szkoły, ale zgłaszać się może każdy. Regularnie Sieradz reprezentuje m.in. gen. Mirosław Siedlecki, były dowódca 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, który na bieg przyjeżdża z rodzinnego Kołobrzegu. Generał, mimo że już od kilku lat nie mieszka w Sieradzu, wciąż czuje się z nim związany.

Organizatorzy zastrzegają, że w imprezie może wziąć udział najwyżej 10 tys. biegaczy, a ponieważ zainteresowanie biegiem powstania jest każdego roku ogromne, nie warto długo zwlekać z zapisem.

T.O.

bieg