^ Powrót na górę

 

 

Święto żołnierzy w koszarach 15. SBWD

Rozmiar tekstu:

wojsko
Na placu apelowym 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia świętowali żołnierze. Okazją było przypadające 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Organizatorem uroczystość był sieradzki samorząd powiatowy, a jej gospodarzem – brygada.

W tym roku obchody Święta Wojska odbyły się wyjątkowo w jednostce wojskowej. Zazwyczaj miejscem uroczystości był – obecnie remontowany – plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Termin 11 sierpnia został ustalony w porozumieniu z Dowództwem Garnizonu Warszawa, które na ten dzień przydzieliło do Sieradza Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Uroczystość odbyła się ściśle według ceremoniału wojskowego. Z okazji święta kilkudziesięciu żołnierzy 15. SBWD z rąk dowódcy jednostki płk. Romana Januszewskiego odebrało awanse i odznaczenia. Wszystkim żołnierzom brygady dowódca podziękował za codzienną służbę i wytrwałość.

Nie zabrakło odniesień do wydarzeń historycznych, które dały początek Świętu Wojska Polskiego. W okolicznościowym przemówieniu starosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior przypomniał o wydarzeniach z lata 1920 roku. Nawiązał także do udziału w bitwie warszawskiej żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, tego samego, który w połowie lat 30. przybył do Sieradza: – 96 lat temu żołnierz polski ofiarnie osłonił Europę przed hordami najokrutniejszego z totalitaryzmów. Spotykamy się co roku, aby potwierdzić, że pamiętamy o tamtym zwycięstwie, które jest wciąż naszą narodową dumą. Spotykamy się też po to, aby za codzienną służbę podziękować wszystkim polskim żołnierzom, którzy cały czas strzegą naszego bezpieczeństwa w rożnych zakątkach świata. Spotykamy się również dlatego, aby także żołnierzom naszej sieradzkiej brygady powiedzieć, jak bardzo cenimy sobie ich służbę, ich obecność w naszym mieście, oraz jak bardzo cenimy sobie nasze sieradzkie wojskowe tradycje. Wśród wielu jednostek walczących pod Warszawą szczególnym męstwem w gromieniu bolszewików wyróżnił się 31. Pułk Strzelców Kaniowskich, który od 1935 roku trwale związał swoją historię z Sieradzem, przynosząc chlubę naszemu miastu i regionowi.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści – posłowie Paweł Bejda i Łukasz Rzepecki. Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentowała Jolanta Zięba-Gzik, członek Zarządu Województwa, zaś władze Powiatu Sieradzkiego – starosta Mariusz Bądzior, wicestarosta Marek Kanicki, sekretarz Powiatu Piotr Świderski, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Waluda, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kazimiera Gotkowicz, członkowie Zarządu Powiatu Michał Wzgarda i Edward Szewczyk oraz grupa radnych. Do koszar licznie przybyli także szefowie jednostek powiatowych, m.in. szkół ponadgimnazjalnych, Powiatowego Zarządu Dróg, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej.

T.O.

2  3

4  5

6  7

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31