^ Powrót na górę

 

 

Starosta sieradzki gościem Radia Łódź nad Wartą

Rozmiar tekstu:

radio
Mariusz Bądzior, starosta sieradzki, był gościem porannej audycji Radia Łódź nad Wartą – „Gość po 8”. Dwa główne tematy, które podjął, związane były z planowaną likwidacją kierunków nauczania w trzech szkołach ponadgimnazjalnych oraz propozycji przekazania Muzeum Okręgowego samorządowi Miasta Sieradz.

Prowadząca audycję Marzena Grzelak-Plewińska nawiązała do nadchodzącej sesji Rady Powiatu Sieradzkiego (planowanej na 14 września). W porządku obrad znalazły się trzy punkty dotyczące uchwał w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład zespołów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Sieradzki. Chodzi o zasadniczą szkołę zawodową oraz technikum, funkcjonujące kiedyś w ramach ZSP w Warcie, a także o liceum profilowane, które działało w ZSP nr 1 w Sieradzu. – Ich likwidacja ma charakter porządkujący. Obejmie ona te placówki, które nie cieszyły się zainteresowaniem młodzieży. Podkreślam, że nie chodzi tu o likwidację całych zespołów szkół, a tylko tych kierunków, na które nie było naboru – wyjaśniał starosta.

Będzie to druga grupa szkół niemających uczniów, przeznaczona do likwidacji. Pod koniec marca bieżącego roku radni powiatowi przyjęli już kilka uchwał zamykających szkoły kształcenia zawodowego, w których od lat nie było młodzieży. Likwidację tę wymusił również fakt, że nowa wersja elektronicznego Systemu Informacji Oświatowej, planowana do uruchomienia od 2017 roku, nie zakłada istnienia „pustych” szkół; w SIO znajdą się tylko te kierunki kształcenia, w których są uczniowie.

Starosta odpowiedział też na pytania dotyczące propozycji przekazania Miastu Sieradz miejscowego muzeum, prowadzonego obecnie przez Powiat Sieradzki. Próba ta podejmowana jest ze względu na ogromne koszty utrzymania jednostek kultury oraz konieczne remonty, przekraczające możliwości finansowe Powiatu.

Cała audycja „Gość po 8” z udziałem starosty sieradzkiego do odsłuchania tutaj: https://www.radiolodz.pl/posts/28216-mariusz-badzior-radio-lodz-nad-warta

T.O.