^ Powrót na górę

 

 

Oglądanie dotykiem. 60 lat koła PZN w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

muzeum
Z okazji jubileuszu 60-lecia Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sieradzu, w Muzeum Okręgowym w Sieradzu odbyło się spotkanie poświęcone jego działalności.

– Osoby dobrze widzące bywają zaskoczone, gdy mówimy im, co można robić widząc niewiele lub nie widząc wcale. Możemy czytać książki, gotować, „oglądać” filmy z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji, możemy nawet strzelać do tarczy. Nie jesteśmy skazani na wegetację w czterech ścianach – mówiła prezes PZN w Sieradzu Eugenia Wewersowicz.

Sieradzkie koło powstało w 1956 r. jako odłam oddziału PZN w Kaliszu. Trudno porównywać początki jego działalności ze stanem obecnym, bo technika, która pozwala niewidomym uczestniczyć w życiu społecznym, jest nieporównywalna z tym, co było sześć dekad temu. Jak wyglądała praca koła w tamtych latach, trudno dziś powiedzieć, bo nie zachowały się żadne pamiątki.

Od kwietnia 2015 r. KT PZN w Sieradzu ma nowy zarząd. Prezesem została wówczas Eugenia Wewersowicz, jej zastępcą Alicja Nyziak, sekretarzem Elżbieta Wróbel-Raźna, a skarbnikiem Józef Laskowski. Koło zrzesza obecnie 51 członków. Większość to osoby niedowidzące, niewidomi są w mniejszości.

Nowy zarząd zapowiada większą niż dotychczas aktywizację koła. – Niedowidzenie nie może oznaczać izolacji społecznej. Chcemy, by nasi członkowie uczestniczyli w życiu kulturalnym miasta, dlatego m.in. organizujemy seanse filmowe z audiodeskrypcją – powiedziała Eugenia Wewersowicz. PZN w Sieradzu zapowiada również szerszą niż dotychczas promocję swoich działań, głównie podczas lokalnych imprez i przedsięwzięć o charakterze masowym.

Siedziba KT PZN znajduje się w Sieradzu przy ul. Kościuszki 5. Czynne jest w środę od godz. 9 do 13. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 725 464 000.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9

10  11