^ Powrót na górę

 

 

„Zasłużony…” dla OSM „Wart-Milk”

Rozmiar tekstu:

wart milk
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior udekorował sztandar Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Wart-Milk” w Sieradzu medalem „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej”. Ten honorowy tytuł przyznała Rada Powiatu Sieradzkiego.

Uchwałę o przyznaniu „Wart-Milkowi” tytułu „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej” Rada Powiatu przyjęła na posiedzeniu 23 czerwca 2016 r. Pamiątkowy medal, wraz z gratulacjami i życzeniami, starosta wręczył na gali jubileuszowej, zorganizowanej w Teatrze Miejskim w Sieradzu z okazji 90-lecia spółdzielni. Treść uchwały uroczyście odczytał przewodniczący Rady Powiatu Henryk Waluda.

OSM „Wart-Milk” jest spadkobierczynią „Wośniczanki” – mleczarni powstałej w 1926 r. w Woźnikach, a przeniesionej do Sieradza w 1937 r. W czasie wojny Niemcy, po krótkim okresie zawieszenia pracy OSM, uruchomili produkcję mleka na dużą skalę, wyposażając zakład w nowoczesne urządzenia mleczarskie. Produkty trafiały do wojska, szpitali i sklepów Sieradza, Zduńskiej Woli i Łodzi.

Po wyzwoleniu mleczarnia się rozbudowała, nie tylko zresztą ona, bo w regionie powstawały kolejne nowe zlewnie mleka. W 1950 r. stała się przedsiębiorstwem państwowym, otrzymując nazwę: Powiatowy Zakład Mleczarski.

Kolejna ważna data w historii OSM to 22 listopada 1971 r. Tego dnia uroczyście otwarto zakład produkcyjny przy ul. Wojska Polskiego (dotychczas mieścił się on na ul. Zamkowej 15). Było to kilkanaście lat po reaktywowaniu spółdzielczości w Sieradzu. W następnych latach firma parokrotnie zmieniała nazwę, co miało związek z przemianami administracyjno-gospodarczymi.

Obecnie produkty ze znaczkiem OSM „Wart-Milk” Sieradz kupimy w całej Polsce, a jeśli pojedziemy na wakacje do Bułgarii, to i tam możemy je dostać. – Jesteśmy praktycznie we wszystkich większych miastach, od Mazowsza po Śląsk. Poza sporadycznie wysyłaną ciężarówką z naszym towarem do Bułgarii, odbiorców zagranicznych nie mamy – mówi Irena Miedzińska, prezes zarządu spółdzielni.

Zatrudniający 220 pracowników „Wart-Milk” wciąż się rozwija, dlatego potrzebuje coraz większej powierzchni magazynowej. Przy okazji jubileuszu otwarta została nowa hala wysokiego składowania. Powstała w całości w tym roku. Obiekt ma 2016 metrów kwadratowych powierzchni i 32 tys. metrów sześciennych kubatury, pomieści 4,5 tys. palet, układanych w siedem warstw. W najbliższym czasie zostanie w nim zainstalowany nowoczesny, automatyczny system magazynowania.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25