^ Powrót na górę

 

 

Marek Kanicki gościem radiowej „Posesji”

Rozmiar tekstu:

posesja
Wicestarosta sieradzki Marek Kanicki był gościem lokalnej rozgłośni Nasze Radio. W audycji „Posesja” podsumował mijający rok inwestycyjny oraz odniósł się do bieżących problemów w powiatowej oświacie.

Prowadzący audycję Bartłomiej Perski rozpoczął od tematu inwestycji drogowych, realizowanych przez Powiat w 2016 roku. Odpowiadając, wicestarosta nawiązał do największej z nich – zakończonego niedawno remontu al. Grunwaldzkiej i ul. Reymonta w Sieradzu. – Gdy gościłem w „Posesji” poprzednim razem, wykonawca lada dzień miał wejść na plac budowy. Wszyscy mieliśmy wtedy nadzieję, że prace pójdą gładko i przedsięwzięcie, chociaż duże, mimo wszystko uda się zmieścić w terminie. Tak się nie stało. Część opóźnień wynikało co prawda z czynników obiektywnych, jak choćby pogoda, ale niektórych można było uniknąć. W umowie z wykonawcą zawarliśmy klauzulę o karach umownych za opóźnienia i wszystko wskazuje na to, że z niej skorzystamy. Mamy świadomość problemów i utrudnień, z jakimi musieli borykać się mieszkańcy obu ulic podczas przebudowy. Przepraszając za nie mam nadzieję, że ostateczny efekt remontu zrekompensował wcześniejsze niedogodności – powiedział wicestarosta.

Przypomnijmy – przebudowa al. Grunwaldzkiej i ul. Reymonta w Sieradzu (obie ulice są drogami powiatowymi) ruszyła w drugiej połowie czerwca bieżącego roku. W umowie wykonawca (firma „Strabag”) zobowiązywał się zakończyć prace do 15 września, jednak kilka problemów (m.in. intensywne opady deszczu i konieczność wzmocnienia podłoża, które okazało się bardzo grząskie) opóźniło roboty. Ostatecznie realizacja inwestycji zakończyła się w listopadzie, a Grunwaldzką i Reymonta oficjalnie oddano do użytku 2 grudnia.

Podsumowując mijający rok, Marek Kanicki przypomniał również o innych inwestycjach drogowych, zrealizowanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Sieradzu. Przez jego wypowiedź przewinął się m.in. remont mostu w Niechmirowie (gm. Burzenin) wraz z drogami dojazdowymi oraz związane z nim dywaniki asfaltowe, które zostały położone na trzech drogach powiatowych: Sieradz-Dąbrowa Wielka, Kościerzyn-Baszków i na drodze w Czartorii. Ich remont był możliwy dzięki pieniądzom zaoszczędzonym właśnie na przebudowie mostu w Niechmirowie.

Wicestarosta przypomniał też temat podjęty na ostatniej sesji Rady Powiatu Sieradzkiego. Powodem jej zwołania były sygnały z trzech szkół prowadzonych przez Powiat, że w grudniu zabraknie im środków na wypłacenie pensji nauczycielskich. – To bardzo złożony temat. Pieniędzy zabrakło w szkołach specjalnych oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a więc tam, gdzie kształcenie jest droższe niż w placówkach ogólnokształcących. W mijającym roku dopłaciliśmy do oświaty cztery miliony złotych, bo same subwencje nie wystarczyły na zaspokojenie potrzeb szkół. Zresztą sam sposób naliczania subwencji nie do końca jest właściwy, i nie tylko my tak uważamy. Na jej wysokość negatywnie wpływa też niestety niż demograficzny, który z roku na rok coraz bardziej się pogłębia. Dlatego uważamy, że należałoby jeszcze raz przemyśleć metodę obliczania subwencji oświatowej. Temat ten podejmiemy na pewno na spotkaniu konwentu starostów województwa łódzkiego i wypracujemy w tej sprawie wspólne stanowisko – wyjaśnił Marek Kanicki.

Pozostając w zakresie tematycznym oświaty, redaktor Naszego Radia zapytał o plany dotyczące obiektów po byłym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Męckiej Woli. Placówka została zlikwidowana uchwałą Rady Powiatu Sieradzkiego z 29 kwietnia 2016 r. Pozostało po niej kilka budynków, w tym pałac, oficyna i były już internat. Kompleks zwrócił uwagę przedstawicieli gdańskiej Polskiej Agencji Kosmicznej, którzy w październiku przyjechali do Sieradza na konferencję kosmiczną. A zainteresował ich na tyle, że postanowili podjąć rozmowy z samorządowcami Powiatu Sieradzkiego w sprawie ewentualnego wykorzystania budynków poszkolnych na potrzeby związane z badaniami astronomicznymi. Rozmowy te trwają.

T.O.