^ Powrót na górę

 

 

XX Dzień Judaizmu w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

dzien judaizmu
W piątek 20 stycznia Sieradz odwiedzą Ruth Cohen-Dar, zastępca ambasadora Izraela w Polsce oraz Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Wraz z biskupem włocławskim Wiesławem Alojzym Meringiem wezmą udział w obchodach jubileuszowego XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

– Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Diecezji Włocławskiej będą przebiegać dwutorowo. Pierwszą ich odsłoną będzie zamknięte spotkanie zaproszonych gości w kapitularzu Klasztoru Sióstr Urszulanek, gdzie m.in. wysłuchają oni wykładu s. Małgorzaty Krupeckiej o działalności s. Urszuli Ledóchowskiej na rzecz dialogu międzykulturowego oraz o tragicznych wydarzeniach towarzyszących likwidacji sieradzkiego getta w 1942 roku. Na zakończenie spotkania artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy przedstawią spektakl „Pieśń nad pieśniami” w reżyserii Macieja Wojtyszki – mówi ks. prałat Marian Bronikowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu. Uzupełnieniem spotkania będzie wystawa fotografii w klasztornych krużgankach. Zdjęcia przedstawiają faunę, florę i architekturę Izraela. Ta pierwsza część obchodów rozpocznie się o godzinie 10:00.

Część druga będzie już otwarta i rozpocznie się o godz. 12:00. W samo południe naczelny rabin Polski i biskup włocławski będą się wspólnie modlić przy ścianie memorialnej (obok sieradzkiej kolegiaty), na której znajdują się m.in. tablice z nazwiskami mieszkańców miasta – ofiar radzieckiego nalotu na Sieradz 20 stycznia 1945 r. Tutaj też przemówienie wygłosi prezydent Sieradza Paweł Osiewała. Na koniec uczestnicy spotkania zapalą pod ścianą memorialną Światło Pamięci.

Sieradzkie obchody XX Dnia Judaizmu w Diecezji Włocławskiej zakończy msza święta w kolegiacie o godz. 18:00. Intencją nabożeństwa będzie pamięć o ofiarach sowieckiego nalotu.

T.O.