^ Powrót na górę

 

 

Modlitwa przy ścianie memorialnej

Rozmiar tekstu:

dzien judaizmu
Z okazji Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, przy ścianie memorialnej obok sieradzkiej fary modlili się naczelny rabin Polski Michael Schudrich i biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Gościem specjalnym obchodów była Ruth Cohen-Dar, zastępca ambasadora Izraela w Polsce.

Modlitwy za zmarłych – po hebrajsku i polsku – a potem złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą, były ostatnim akcentem obchodów Dnia Judaizmu Diecezji Włocławskiej. W Sieradzu święto obchodzone było po raz 9., w kraju zaś przypada w tym roku jubileusz jego 20-lecia.

Sieradzki Dzień Judaizmu składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy i zaproszeni goście spotkali się w kapitularzu Klasztoru Sióstr Urszulanek, gdzie m.in. wysłuchali wykładu s. Małgorzaty Krupeckiej o działalności s. Urszuli Ledóchowskiej na rzecz dialogu międzykulturowego oraz obejrzeli spektakl „Pieśń nad pieśniami” w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy.

Drugą odsłoną obchodów była właśnie hebrajsko-polska modlitwa pod ścianą memorialną, na której znajdują się tablice z nazwiskami ofiar radzieckiego nalotu na Sieradz 20 stycznia 1945 roku. Nawiązał do nich prezydent miasta Paweł Osiewała w swoim okolicznościowym przemówieniu, wygłoszonym przy ścianie memorialnej.

W 9. obchodach Dnia Judaizmu w Sieradzu, oprócz gości z Izraela wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych, księża oraz mieszkańcy Sieradza. Władze wojewódzkie reprezentował wojewoda Zbigniew Rau, a powiatowe – starosta Mariusz Bądzior. Z parlamentarzystów do Sieradza przyjechali senator Michał Seweryński i poseł Łukasz Rzepecki.

T.O.

1  2

3  4

5  6

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19