^ Powrót na górę

 

 

Powstanie nowa książka o Sieradzu

Rozmiar tekstu:

ksiazka
Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza chce wydać książkę o mieście w latach województwa sieradzkiego. Nie będzie to publikacja naukowa. Jej współautorem może zostać każdy, kto będzie chciał podzielić się swoimi wspomnieniami o wojewódzkim Sieradzu.

Książka ma już roboczy tytuł „Sieradz – miasto stołeczne województwa sieradzkiego”. Będzie to zbiór refleksji na temat miasta, które po reformie administracyjnej 1975 roku stało się stolicą województwa. – Chcemy upamiętnić ludzi, którzy tworzyli wojewódzki Sieradz oraz reprezentowane przez nich instytucje. Autorów tekstów prosimy, by nie trzymali się ściśle dat, bo przecież wiele elementów życia społecznego miasta istniało przed województwem i istnieje nadal, choć województwa sieradzkiego dawno nie ma. Czekamy na propozycje tematów. Mamy także pomysł, by o wojewódzkim Sieradzu w książce wypowiedziały się osoby, które kiedyś tu mieszkały, a potem osiedliły się gdzie indziej, i odwrotnie: chętnie opublikujemy teksty przyjezdnych, osiadłych w naszym mieście – mówi Michał Kłos, prezydent Sieradza w latach 1977-1990, a obecnie prezes Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza.

Redaktorem publikacji będzie prof. Tadeusz Olejnik, historyk, autor i współautor wielu książek poświęconych ziemi sieradzkiej. To on będzie koordynował pracę poszczególnych autorów i z dostarczonych materiałów złoży całość. Napisze też wstęp, będący rysem historycznym stołecznego miasta wojewódzkiego.

Jest już gotowy wstępny plan książki. Obejmie ona kilkanaście dziedzin, z których najważniejsze to demografia, administracja, infrastruktura komunalna, gospodarka, przemysł, oświata, kultura, sport, ochrona zdrowia, opieka społeczna, polityka i życie religijne.

W pozyskaniu wspomnień ma pomóc apel, wystosowany właśnie przez fundację do mieszkańców regionu. Prezes Michał Kłos prosi w nim m.in. o dostarczanie tekstów i fotografii w terminie do 31 maja 2017 r. do Powiatowej Biblioteki Publicznej. Treść apelu załączamy poniżej.

Rok 2017 przewidziany jest na gromadzenie materiałów i prace redakcyjne. Na lokalnym rynku księgarskim książka pojawi się w 2018.

T.O.

apel