^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie z twórcami „Na Sieradzkich Szlakach”

Rozmiar tekstu:

nss
Do nabycia jest już kolejny, pierwszy w tym roku numer kwartalnika krajoznawczego „Na Sieradzkich Szlakach”. Jego treść przybliżył redaktor naczelny Andrzej Ruszkowski na spotkaniu w Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Twórcy „Na Sieradzkich Szlakach” wymyślili taki oto sposób na finansowanie periodyku: każde kolejne wydanie poświęcone jest innej okolicy, z reguły gminie, lub też wydarzeniom, które rozgrywały się na jej terenie. Służy to promocji bezpośrednio walorów turystycznych, a pośrednio samorządu, który często skłonny jest, zazwyczaj częściowo, a bywa, że i w całości, sfinansować numer.

Koszty druku jednego wydania (700 egzemplarzy) to ponad 6 tys. zł, cena jednego egzemplarza wynosi 5 zł. – Jesteśmy ewenementem, bodajże na skalę całego kraju, bo działamy bez własnego budżetu. Nie płacimy honorariów, nasi autorzy piszą za darmo i paradoksalnie to jest największa wartość kwartalnika. Teksty są bardzo dobrej jakości, bo tworzą je pasjonaci zainteresowani tematem – mówi redaktor naczelny „NSS” Andrzej Ruszkowski i wylicza, ile kosztowałby periodyk, gdyby trzeba było te honoraria wypłacać. Obecnie koszt druku jednego egzemplarza wynosi niecałe 9 zł. Wynagrodzenie autorów podniosłoby tę kwotę do około 20 zł.

W ponad 30-letniej historii kwartalnika były okresy pełne niepewności, gdy kolejne wydanie stało pod znakiem zapytania. Tak jednak już przeszłość. Teraz pozycja periodyku jest mocna i zleceniodawcy sami się zgłaszają. Najnowsze wydanie poświęcone jest powiatowi zduńskowolskiemu, tematem kolejnego (2/2017) będzie gmina Klonowa.

W bieżącym numerze podjęto zagadnienia z zakresu dydaktyki, współczesności, historii, etnografii i zabytków. I tak np. Monika Czernow-Wróbel opisuje w nim wydarzenia kulturalne powiatu zduńskowolskiego, dr Zdzisław Włodarczyk przedstawia historię początków parafii ewangelicko-augsburskiej w Zduńskiej Woli, Tomasz Polkowski pokazuje skansen lokomotyw w Karsznicach, a Jakub Jurek przytacza opis Zapolic z 1829 roku.

„Na Sieradzkich Szlakach” nr 1/125/2017/XXXII można kupić w bibliotece powiatowej w Sieradzu przy ul. Żwirki i Wigury 4.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

10  11

12  13