^ Powrót na górę

 

 

Krzysztof Gara opowiedział o Jeziorsku

Rozmiar tekstu:

pbp
Tematem spotkania z sieradzkim przyrodnikiem i fotografikiem Krzysztofem Garą był zbiornik Jeziorsko, a dokładnie – żyjące w tamtejszym rezerwacie ornitologicznym gatunki ptaków.

Krzysztof Gara znany jest przede wszystkim jako fotograf przyrody. Ostatnio jednak, oprócz fotografowania, również filmuje. – Bardziej lubię fotografować, ale film daje większe możliwości. Ruchomy obraz wzmocniony dźwiękiem pozwala przekazać emocje, których w życiu ptaków jest mnóstwo – mówił gość Powiatowej Biblioteki Publicznej, i dodaje: – Pamiętam z dzieciństwa telewizyjne programy przyrodnicze, pokazujące egzotyczne miejsca. W tych miejscach działy się rzeczy niezwykłe. Nie sądziłem wtedy, że całkiem podobne scenerie będę miał prawie pod bokiem, bo w Jeziorsku. Tu też możemy być świadkami niezwykłych, niemalże egzotycznych rzeczy. Zbiornik to niesamowite miejsce. Panuje tam bardzo korzystny klimat, służący rozwojowi niespotykanych do niedawna u nas gatunków ptaków, żyjących dziko i niedopuszczających do siebie ludzi.

Skoro dzikie ptactwo nie pozwala się do siebie zbliżyć, to co ma zrobić fotograf chcący uwiecznić je na zdjęciach? – Trzeba je przechytrzyć, ukryć się tak, by w pewnym sensie stać się elementem ich ekosystemu. Po jakimś czasie ptaki przyzwyczajają się i podpływają na naprawdę niewielką odległość. Nie chodzi nawet tylko o ich fotografowanie czy filmowanie, ale bardziej o sam fakt przebywania w bezpośredniej bliskości całego tego towarzystwa – opowiada Krzysztof Gara. Z pomocą przychodzi też nowoczesna technika zapisu obrazu i dźwięku. Dobry sprzęt optyczny nie wymaga przebywania w bezpośredniej bliskości obiektu.

Pokazane podczas półtoragodzinnego spotkania zdjęcia są efektem wielu lat pracy i obserwacji życia ptaków na Jeziorsku. Część materiału można zobaczyć w publikacjach na temat przyrody powiatu sieradzkiego, wydanych w ciągu kilkunastu ostatnich lat.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  9

10  11

12  13