Krajowe Dni Ziemniaka w Kalinowej

Rozmiar tekstu:

kalinowa
Pod koniec sierpnia do Kalinowej przyjadą hodowcy ziemniaków z całego kraju. Miejscowość w gminie Błaszki będzie bowiem miejscem organizacji XXIV Krajowych Dni Ziemniaka.

Głównym organizatorem imprezy jest Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Krajowe Dni Ziemniaka objęte są honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz starosty sieradzkiego Mariusza Bądziora.

„Podczas trwania targów pragniemy zaprezentować (…) nowe odmiany ziemniaka – ponad 100 odmian w kolekcji” – pisze organizator na stronie internetowej imprezy. Ponadto: „Przedstawimy innowacyjne technologie sadzenia, pielęgnacji, zbioru oraz nawożenia i ochrony ziemniaka – 14 różnych programów ochrony i nawożenia. Zademonstrujemy możliwości wykorzystania w rolnictwie nowych rozwiązań technologicznych: systemów naprowadzania GPS czy dronów skanujących pola. Wskażemy (...) również, jak unikać błędów agrotechnicznych, mających wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolekcję ponad 40 odmian cebuli wraz z wpływem zastosowania różnych systemów nawadniania na jej plon i jakość”. Do tego trzeba dodać największy w historii kraju pokaz zbioru ziemniaków, rejestrowany i pokazywany na telebimie przez kamery umieszczone na kombajnach i dronie. To wszystko w weekend 26-27 sierpnia 2017 roku na terenie Hodowli Roślin Kalinowa Sp. z o.o.

Imprezę wzbogaci występ artystów Teatru Wielkiego w Łodzi 26 sierpnia o godz. 17:00 (szczegóły tutaj), którzy wykonają arie, duety i tercet operowy oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Artyści baletowi wykonają choreografie do mazura.

T.O.

logo