^ Powrót na górę

 

 

Dzień godności osób niepełnosprawnych

Rozmiar tekstu:

sosw
Ulicami Sieradza przeszedł pochód osób niepełnosprawnych. W ten sposób już od kilkunastu lat – w okolicach przypadającego 5 maja Europejskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – zwracają one uwagę lokalnej społeczności na swoje potrzeby i problemy.

W pochodzie – od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do Starostwa Powiatowego, a potem do Teatru Miejskiego, przeszli podopieczni placówek specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej z powiatu sieradzkiego. – Uczestniczymy w tym przedsięwzięciu nie tylko po to, by zapoznać władze powiatu i miasta z naszymi aktualnymi problemami. Chcemy ponadto umożliwić osobom z upośledzeniem umysłowym uczestnictwo w ruchu olimpiad specjalnych – wyjaśnia Iwona Górka, dyrektor SOSW w Sieradzu.

Pod sieradzkim starostwem władze powiatu i miasta – przede wszystkim starosta sieradzki Mariusz Bądzior i prezydent Sieradza Paweł Osiewała – wysłuchali apelu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wśród przytoczonych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z remontami konkretnych ulic. W petycji, odczytanej przed budynkiem starostwa, znalazł się taki oto punkt: „Prosimy o wyremontowanie drogi przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sieradzu, aby osoby poruszające się na wózkach mogły bez przeszkód z niej korzystać” – to w części skierowanej do starosty – oraz: „Prosimy o stworzenie specjalnych ścieżek na Rynku w Sieradzu i wokół starego miasta dla wózków inwalidzkich, skoro nie można zmienić nawierzchni na bardziej przyjazną. Można również pomyśleć o zamontowaniu na chodnikach specjalnych oznakowań dla osób niedowidzących i niewidomych” – to we fragmencie adresowanym do prezydenta.

– Dobrze, że wciąż przypominacie nam o swoich problemach, bo ciągle zabiegani, rzeczywiście nie zawsze je dostrzegamy. Z perspektywy osoby pełnosprawnej na wiele z tych problemów nie zwraca się uwagi, traktując je jako rzeczy normalne – mówił starosta Mariusz Bądzior.

Sieradzkie obchody Europejskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną miały w tym roku nieco skromniejszy przebieg niż w latach poprzednich, ponieważ Łódzki Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej, który zazwyczaj organizowany był razem z Dniem Godności, w tym roku zaplanowano na wrzesień.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10