^ Powrót na górę

 

 

Od traktorów do roślin ozdobnych

Rozmiar tekstu:

koscierzyn
Targi Rolniczo-Ogrodnicze w Kościerzynie, jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju, ewoluują od strony rolniczej w kierunku ogrodniczej. – Zmieniamy się, jak wszystko wokół – kwituje Włodzimierz Lewandowski, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

– To już stała tendencja. Coraz mniej mamy na targach wystawców prezentujących traktory i maszyny rolnicze, za to coraz lepiej rozwija nam się handel roślinami. Wynika to z kilku faktów. Producenci i dystrybutorzy maszyn, przynajmniej niektórzy, umocnili się na rynku już na tyle, że nie ma konieczności jeździć na targi. Wielu z nich organizuje dni otwarte, podczas których udziela wszelkich potrzebnych informacji i prezentuje sprzęt. Poza tym sieć drogowa jest coraz lepiej rozwinięta. Dziś nie ma problemu z tym, by dojechać do salonu traktorów oddalonego o kilkaset kilometrów. A transport ciężkich maszyn wiąże się przecież z nakładem finansowym – wyjaśnia Włodzimierz Lewandowski.

Natura jednak nie znosi próżni. Dlatego tam, gdzie do tej pory stały traktory, teraz można znaleźć sadzonki drzew owocowych i krzewów ozdobnych. – I pewnie w tę stronę pójdą teraz targi w Kościerzynie. Myślę, że powoli nadchodzi czas na poszukanie nowej drogi i rozwiązań, które pozwolą imprezie się rozwijać. Oczywiście ogólnego profilu nie zmienimy, bo nieprzerwanie od 27 lat targi cieszą się ogromnym zainteresowaniem – informuje szef ŁODR.

Podczas 27. targów w Kościerzynie pokazało się ponad 250 wystawców z branż związanych z rolnictwem i ogrodnictwem – od producentów traktorów po hodowców królików i drobiu, od właścicieli szkółek krzewów po doradców ubezpieczeniowych. Sporo odwiedzających przyjeżdża też do Kościerzyna, by popróbować lokalnych potraw i posłuchać zespołów ludowych. W tym roku promowały się m.in.: Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie (gm. Sieradz) i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Z pasją” z Wróblewa, zespół ludowy „Bałdrzychowianie”, kapela Marty Cichej z Sieradza, zespół „Kwiaty Polne” z Kwiatkowic oraz zespół pieśni dawnej „Jarzębina” z Brzega.

Targi objęte były patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua i marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31