^ Powrót na górę

 

 

Puchar starosty pojechał do Warszawy

Rozmiar tekstu:

pbp
Warszawska poetka Anna Maria Wierzchucka zdobyła puchar starosty sieradzkiego podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu „Noc Poezji i Muzyki”. Przywiezione z Sieradza trofeum dołączyła do innych nagród w konkursach poetyckich – m.in. Kałamarza Metafor, Srebrnej Szyszki i Granitowej Strzały.

Anna Maria Wierzchucka obficie czerpie z gwary warszawskiej, którą stylizuje swoje teksty. Za swój debiutancki tomik „Włókien pełna” z 2015 roku otrzymała nagrodę grand prix na VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o Granitową Strzałę. Jest autorką tekstów piosenek zespołu Świt Żywych Muzyków, korzystającego z form folku miejskiego.

Dwa lata później twórczość Anny Marii Wierzchuckiej docenili również jurorzy „Nocy Poezji i Muzyki” w Sieradzu, uznając jej utwór za najlepszy z 25 wierszy zgłoszonych do konkursu jednego wiersza o puchar starosty sieradzkiego.

To właśnie ten konkurs jest jądrem całej imprezy. – Kilka lat temu sieradzka poetka Maria Duszka przyszła do biblioteki i zaproponowała zorganizowanie otwartego turnieju jednego wiersza, w którym każdy mógłby zaprezentować swoją twórczość, a nagrodą mógłby być na przykład puchar starosty. Pomysł chwycił i stopniowo impreza zaczęła nam się coraz bardziej rozrastać – przypomniała początki „Nocy Poezji i Muzyki” dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu Hanna Krawczyk.

Dotychczas było to wydarzenie jednodniowe. Każda kolejna edycja cieszyła się większym zainteresowaniem, dlatego w tym roku organizatorzy (PBP wraz z Sieradzką Grupą Poetycką „Desant”) postanowili rozszerzyć formułę festiwalu na dwa dni. Prezentacje wydawnictw i grup poetyckich oraz spotkania autorskie urozmaicili koncertami zespołu „H’ernest” i Piotra Dąbrówki, warsztatami pisarskimi i spacerem po Sieradzu.

VII edycję współtworzył szereg organizacji i stowarzyszeń: Sieradzkie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu, Polskie Towarzystwo Turystyki Krajoznawczej Oddział Sieradz oraz Łódzki Dom Kultury. Ten ostatni w ramach „Nocy Poezji i Muzyki” zorganizował II Forum Grup Poetyckich Województwa Łódzkiego. W przygotowanie festiwalu włączyły się również sieradzkie samorządy – powiatowy i miejski.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

18  19