^ Powrót na górę

 

 

Odznaczenie dla OSP Uników

Rozmiar tekstu:

unikow
Starosta sieradzki Mariusz Bądzior udekorował sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Unikowie pamiątkowym medalem „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej”. Ten honorowy tytuł przyznała jednostce Rada Powiatu Sieradzkiego 2 czerwca 2017 roku.

Starosta wręczył odznaczenie podczas niedzielnej uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia jednostki. Treść uchwały o przyznaniu tytułu honorowego odczytał przewodniczący Rady Powiatu Henryk Waluda. Gratulacje z okazji jubileuszu oraz przyznania odznaczenia składała strażakom również radna powiatowa ze Złoczewa - Katarzyna Paprota.

OSP w Unikowie została założona 1 lipca 1917 roku przez ks. Barnabę Grzmielewskiego, proboszcza miejscowej parafii, który został prezesem jednostki. W 1918 jednostka miała już na wyposażeniu pompę ręczną i wóz konny. Społeczeństwo w dowód uznania w 1922 r. ufundowało sztandar, który podczas okupacji został zagrabiony przez Niemców. W czasie wojny OSP w Unikowie nie przerwała działalności. Funkcjonowała potajemnie.

W kwietniu 1945 r. odbyło się pierwsze zebranie członków, którzy przeżyli okupację. W 1964 rozpoczęto rozbudowę garaży, a w 1968 jednostka otrzymała drugi sztandar, ufundowany przez społeczeństwo. W 1985 powołano komitet budowy nowej strażnicy. Prace ruszyły rok później, a w 1990 strażacy z Unikowa cieszyli się nową siedzibą. W 2002 OSP została włączono do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego. W 2009 rozpoczęto rozbudowę i modernizację strażnicy, inwestycję tę zakończono w 2013.

OSP Uników zrzesza członków z czterech miejscowości – z Unikowa, Wandalina, Emilianowa i Bujnowa. Obecnie służy w niej 111 druhów.

T.O.

1  3