^ Powrót na górę

 

 

Narada w sprawie zdarzeń drogowych

Rozmiar tekstu:

spotkanie
W Starostwie Powiatowym w Sieradzu spotkali się przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i zarządców dróg. Dyskutowali o możliwościach zapobiegania problemom powstałym podczas wypadków, których skutki paraliżują ruch drogowy w regionie.

– Bezpośrednią przyczyną zwołania tej narady było zdarzenie drogowe z 11 lipca. Na drodze ekspresowej S8, między węzłami Sieradz Południe i Złoczew przewróciła się ciężarówka wioząca artykuły spożywcze, blokując oba pasy w kierunku Wrocławia. Konsekwencje tego wypadku odczuli kierowcy w całym regionie. Na szczęście nikt nie zginął, ale długotrwałe procedury związane z usuwaniem skutków wypadku wywołały lawinę dyskusji wśród kierowców poruszających się zarówno po S8, jak i po drogach lokalnych naszego powiatu. Chcielibyśmy wypracować rozwiązania, które w przyszłości pozwoliłyby szybciej udrożnić przejazd, a z drugiej strony pomóc osobom, które zmuszone są godzinami stać w unieruchomionych pojazdach – rozpoczął spotkanie starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Zdaniem Wojciecha Kuśmierka, komendanta powiatowego policji w Sieradzu, kluczowe w takich sytuacjach są kanały informacji, pozwalające szybko dotrzeć do kierowców poruszających się w kierunku miejsca zdarzenia: – 90 procent samochodów jadących po S8 na naszym odcinku to pojazdy spoza naszego terenu. Jeśli wystarczająco wcześnie poinformujemy kierowców, że w danym miejscu droga jest zablokowana, będą mogli zawczasu wybrać inną trasę i nie powiększą korka. Nie wszyscy mają w swoich autach radio CB, dlatego kieruję ukłon w stronę rozgłośni radiowych, tak lokalnych, jak i ogólnopolskich, by jak najszybciej i często informowały na swoich falach o utrudnieniach w ruchu. Przydałyby się również mobilne punkty informacyjne w okolicach rond wjazdowych na węzły, by samochody nie jechały na drogę ekspresową z dróg lokalnych.

Przewrócony tir blokował przejazd przez kilkanaście godzin, a powstały w tym czasie korek ciągnął się do Zduńskiej Woli. – I tu stajemy przed kolejnym problemem. Chodzi o zapewnienie opieki ludziom godzinami tkwiącym na drodze. W tym konkretnym wypadku nic się nikomu nie stało, ale wyobraźmy sobie ludzi chorych, spieszących się do szpitala na zabieg ratujący zdrowie lub życie. Wyobraźmy sobie ciężko chorych na nowotwór, jadących na chemię. Wyobraźmy sobie autobus z wycieczką szkolną, stojący cały dzień w korku w pełnym słońcu lub na trzaskającym mrozie. Musimy pamiętać, że wypadek drogowy to problem nie tylko jego bezpośrednich uczestników. Ci, co stoją i czekają na przejazd, też mogą się znaleźć w trudnej sytuacji, bo gdzieś nie zdążyli dojechać – mówił Wojciech Kuśmierek.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Powiatowego Zarządu Dróg, Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz części gmin powiatu sieradzkiego. Swoje uwagi przekazali również obecni na naradzie redaktorzy Naszego Radia, które w sytuacjach kryzysowych jest jednym z najszybszych lokalnych kanałów informacyjnych.

W starostwie zabrakło natomiast zarządców drogi S8, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jedną z konkluzji spotkania jest wystosowanie wniosku do tej instytucji, by przybliżyła procedury oraz własne możliwości działania, przewidziane do uruchomienia w sytuacjach podobnych do tej z 11 lipca. Niewykluczone więc, że dojdzie do kolejnej narady, tym razem już z udziałem przedstawicieli GDDKiA.

T.O.

1  2

3  4

6  7

8  9