^ Powrót na górę

 

 

Ostatnie próby w sieradzkim ODTJ

Rozmiar tekstu:

18
Od oficjalnego uruchomienia Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu dzielą nas już tylko tygodnie. Jest to pierwsze i jak na razie jedyne takie miejsce w województwie łódzkim i jedno z 10 w całym kraju.

Budowę sieradzkiego ODTJ Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego rozpoczął w lipcu 2016 r. Powstał on na 2,5-hektarowej działce obok Komendy Powiatowej Policji i Szpitala Wojewódzkiego, wzdłuż ul. Armii Krajowej i Sikorskiego. Budowa ODTJ spowodowana jest koniecznością dostosowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego do wymogów nowej ustawy. W myśl jej zapisów, każdy nowy kierowca będzie musiał wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu doskonalącym w okresie od 4 do 8 miesięcy po otrzymaniu uprawnień.

Jak informuje dyrektor WORD w Sieradzu Henryk Waluda, oferta ośrodka będzie skierowana również do firm i instytucji, które chciałyby poprawić poziom bezpieczeństwa jazdy wśród swoich pracowników. Na zasadach komercyjnych będzie mógł z niej skorzystać każdy. Cennik nie został jeszcze ustalony.

ODTJ jest czymś w rodzaju toru przeszkód, mającym nauczyć świeżo upieczonych kierowców reakcji w niesprzyjających warunkach drogowych i atmosferycznych. Pomoże w tym m.in. płyta poślizgowa z tzw. szarpakiem, destabilizującym auto w czasie jazdy i pojawiająca się znienacka kurtyna wodna. Wszystkie urządzenia są sterowane elektronicznie i zsynchronizowane. Trwają ich ostatnie testy.

Jest to ODTJ pierwszego stopnia, co oznacza, że będzie można w nim szkolić kierowców, którzy uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B. Dla pojazdów większych przeznaczone będą inne ośrodki.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15

16  word

17  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31