^ Powrót na górę

 

 

ODTJ w Sieradzu oficjalnie otwarty

Rozmiar tekstu:

word
Władze samorządowe Województwa Łódzkiego oficjalnie otworzyły Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Obiekt powstał na 2,5-hektarowej działce obok Komendy Powiatowej Policji i Szpitala Wojewódzkiego, u zbiegu ulic Armii Krajowej i Sikorskiego.

ODTJ jest czymś w rodzaju toru przeszkód, mającym nauczyć świeżo upieczonych kierowców reakcji w niesprzyjających warunkach drogowych i atmosferycznych. Pomoże w tym m.in. płyta poślizgowa z tzw. szarpakiem, destabilizującym auto w czasie jazdy i pojawiająca się znienacka kurtyna wodna. Wszystkie urządzenia są sterowane elektronicznie i zsynchronizowane mówi Henryk Waluda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.

– Każdy kierowca powinien spróbować swoich sił na takim torze, by zweryfikować swoje umiejętności i przekonać się, ile tak naprawdę potrafi. Ja spróbowałem i muszę przyznać, że mimo niewielkiej prędkości łatwo nie było. To naprawdę daje do myślenia i uruchamia wyobraźnię – skomentował starosta sieradzki Mariusz Bądzior, który wziął udział w otwarciu ośrodka.

Z władz powiatowych wśród zaproszonych na uroczyste otwarcie gości znaleźli się również: , Robert Piątek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu oraz Michał Terka, radny powiatowy.

ODTJ powstał na 2,5-hektarowej działce, zakupionej w styczniu 2014 r. przez sieradzki WORD od Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego za kwotę 2,8 mln zł. Następnym etapem było opracowanie dokumentacji projektowej ośrodka. Zrobiło to konsorcjum warszawskich firm „Driving Centers” i „Archicon” kosztem 742 tys. zł. W maju 2016 przekazano działkę wykonawcom – Przedsiębiorstwu Robót Drogowych i Mostowych oraz firmie „Projnad” z Sieradza. Koszt budowy wyniósł 9,2 mln. Prace zakończyły się pod koniec lipca 2017, a już w pierwszym tygodniu września WORD otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Całkowity koszt inwestycji, wraz z zakupem działki i wyposażeniem to 12,7 mln zł.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

30  31