Święto Niepodległości i Bieg Niepodległościowy

Rozmiar tekstu:

11 listopada
W sobotę 11 listopada o godz. 11:50 na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sieradzu odbędzie się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Poprzedzi ją msza święta w sieradzkiej kolegiacie, a zakończy VII Bieg Niepodległościowy.

Program obchodów:

Godz. 10:00 – uroczysta msza święta w Kolegiacie.

Godz. 11:30 – złożenie kwiatów przy pomniku „Poległym za Ojczyznę” na ul. Kościuszki przez starostę sieradzkiego i prezydenta Sieradza.

Godz. 11:50 – uroczystość pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego:

– podniesienie flagi państwowej,

– wystąpienie okolicznościowe starosty sieradzkiego,

– apel pamięci,

– salwa honorowa,

– składanie kwiatów przez delegacje,

– koncert Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu.

Godz. 12:30 – zakończenie uroczystości.

Po zakończeniu obchodów spod pomnika marszałka Piłsudskiego wystartują uczestnicy VII Biegu Niepodległościowego. Bieg ten jest formą uczczenia pamięci bohaterów walk o niepodległość 1918 roku. Biorą w nim udział uczniowie sieradzkich szkół ponadgimnazjalnych. Trasę biegu wyznaczają miejsca pamięci, a więc głównie pomniki i obeliski, upamiętniające ważne wydarzenia w historii miasta i kraju, (pomniki przy ul. Kościuszki, Plac Piłsudskiego, Rycerska, Powstańców Warszawy, Wincentego Witosa oraz pomnik upamiętniający zwycięstwo pod Grunwaldem, znajdujący się w sąsiedztwie Sieradzkiego Parku Etnograficznego). Zakończenie biegu przewidywane jest na godzinę 13:00.

T.O.