^ Powrót na górę

 

 

Jubileusz półwiecza TPS

Rozmiar tekstu:

tps
Tak długo, jak będzie istniał Sieradz, będzie też działać Towarzystwo Przyjaciół Sieradza – mówił starosta sieradzki Mariusz Bądzior podczas poniedziałkowego walnego zebrania TPS. Spotkanie zorganizowano w Powiatowej Bibliotece Publicznej z okazji jubileuszu 50-lecia Towarzystwa.

„Cieszy nas ten przypływ energii społecznej w Sieradzu i życzymy działaczom TPS, by trwał on jak najdłużej z pożytkiem dla miasta i jego życia kulturalnego” – napisał Leon Janowicz na łamach „Kuriera Polskiego” w marcu 1984 r. w 17. rocznicę powstania Towarzystwa. Było to niedługo po zmianie na stanowisku prezesa TPS, gdy czynnego nauczyciela chemii Mirosława Paszkowskiego zastąpił emeryt Jerzy Nowakowski.

W dzień jubileuszu 50-lecia ten sam Mirosław Paszkowski (już na emeryturze) podsumowywał dorobek Towarzystwa, wymieniając tytuły publikacji powstałych z inicjatywy TPS i wydarzenia inspirowane przez jego członków. A było tego naprawdę bardzo dużo – by wymienić dla przykładu książki „Sieradz i okolice” Andrzeja Ruszkowskiego, „Leksykon miasta Sieradza” pod red. prof. Tadeusza Olejnika czy „Sieradzcy zakładnicy” Józefa Szubzdy i Jana Pietrzaka. To dzięki Towarzystwu na przełomie lat 60. i 70. w parku Staromiejskim powstał amfiteatr, na wale przeciwpowodziowym obok mostu na Warcie stanął pomnik upamiętniający walki we wrześniu 1939, a na domu, w którym urodził się Ary Szternfeld (przy ul. Ogrodowej) zawisła tablica pamiątkowa ku czci pioniera kosmonautyki.

– Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, czyli przez połowę kadencji obecnego zarządu, wydaliśmy reprint książki ks. Walerego Pogorzelskiego pt. „Sieradz” oraz dwie części serii „Historia sieradzkiego sportu”, poświęcone karate i siatkówce. Zgłosiliśmy album „Sieradzka księga pokoleń” do nagrody Złoty Exlibris i publikacja ją otrzymała. Współpracowaliśmy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, samorządami i placówkami kultury przy organizacji imprez i uroczystości państwowych – wymienia Małgorzata Pułkownik, prezes zarządu TPS.

Towarzystwo przygotowuje już kolejną publikację. Będzie to książka poświęcona Sieradzowi jako stolicy województwa w latach 1975-1998. Inicjatorem jej powstania jest były prezydent miasta i wicestarosta sieradzki Michał Kłos, prezes Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradza. A najnowszą gotową pozycją opatrzoną owalnym logotypem TPS jest „Siatkówka” autorstwa sieradzkiego dziennikarza Dariusza Piekarczyka. O jej powstaniu opowiedział sam twórca podczas jubileuszu 50-lecia.

Do TPS należy obecnie równo 100 osób. Obok członków czynnych, Towarzystwo ma również honorowych. Do grupy tej na przestrzeni lat należały i należą takie osobistości, jak m.in. Antoni Cierplikowski, Ary Szternfeld, gen. Mirosław Siedlecki i prof. Tadeusz Olejnik. W roku jubileuszowym do tego zacnego grona dołączyli: Józef Szubzda, Michał Kłos i Mirosław Paszkowski.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31