^ Powrót na górę

 

 

Sieradzki Dzień Judaizmu

Rozmiar tekstu:

judaizm
W piątek 19 stycznia do Sieradza przyjadą: naczelny rabin Polski Michael Schudrich i przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP Symcha Keller. Wraz z przedstawicielem ambasady izraelskiej w Polsce i biskupem włocławskim Wiesławem Alojzym Meringiem wezmą udział w XXI Dniu Judaizmu.

Jak co roku, Dzień Judaizmu będzie miał dwie odsłony. W pierwszej w Sieradzkim Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Opowiada ona o losach piętnaściorga dzieci żydowskich, urodzonych w czasie wojny. W obliczu zagłady, biologiczni rodzice oddali je na wychowanie polskim rodzinom, by zwiększyć szanse na ocalenie.

Wystawie „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” poświęcona jest strona internetowa moirodzice.org.pl. Można na niej znaleźć wspomnienia osób, które we wczesnym dzieciństwie zostały wyciągnięte z gett i oddane na wychowanie polskim rodzinom. Autorem oprawy graficznej strony oraz samej wystawy jest Jacek Gałązka, designer informacji i projektant graficzny. Będzie on również obecny na otwarciu wystawy. Zaplanowano je na godz. 10:00.

Później – o godz. 12:00 – naczelny rabin Polski i biskup włocławski będą się wspólnie modlić przy ścianie memorialnej (obok sieradzkiej kolegiaty), na której znajdują się m.in. tablice z nazwiskami mieszkańców miasta – ofiar radzieckiego nalotu na Sieradz 20 stycznia 1945 r. Tutaj też uczestnicy Dnia Judaizmu złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze.

T.O.