^ Powrót na górę

 

 

Sieradz po raz 10. uczcił Dzień Judaizmu

Rozmiar tekstu:

judaizm
Wicestarosta sieradzki Marek Kanicki złożył kwiaty pod ścianą memorialną przy kolegiacie w Sieradzu. W imieniu powiatowych władz samorządowych uczcił w ten sposób pamięć o ofiarach sowieckiego nalotu na Sieradz 20 stycznia 1945 r. Złożenie kwiatów było jednym z punktów obchodów Dnia Judaizmu.

Z okazji zaakcentowanego w Sieradzu po raz 10. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim do miasta zawitała wystawa „Moi żydowscy rodzice. Moi polscy rodzice”. Opowiada ona o losach piętnaściorga dzieci żydowskich, urodzonych w czasie wojny. W obliczu zagłady, biologiczni rodzice oddali je na wychowanie polskim rodzinom, by zwiększyć szanse na ocalenie.

Takim dzieckiem jest Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce, które przygotowało wystawę. – Gdy ponad 26 lat temu rozpoczynaliśmy działalność naszego stowarzyszenia, zgłosiło się do nas 45 osób. Potem było nas coraz więcej i u szczytu działalności liczyło ono 800 członków. Połowa z nich już nie żyje. Mamy w tej chwili około 400 osób, które zostały uratowane dzięki temu, że rodzice podarowali im nową tożsamość – mówi Joanna Sobolewska-Pyz.

Wystawa została otwarta w Sieradzkim Centrum Kultury – Teatrze Miejskim i można ją zwiedzać za darmo w godzinach pracy instytucji. Autorami ekspozycji są również Anna Kołacińska-Gałązka, autorka książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia dzieci Holocaustu” oraz Jacek Gałązka, designer informacji i projektant graficzny. Podczas Dnia Judaizmu przybliżyli oni cel wystawy i opowiedzieli o kulisach pracy nad nią.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele Izraela – zastępca ambasadora tego kraju w Polsce Ruth Cohen-Dar i naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Modlitwę za zmarłych pod ścianą memorialną po hebrajsku odśpiewał Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Istotę dialogu międzywyznaniowego krótko przybliżył ks. biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering: – Zasadniczym powodem, dla którego co roku spotykamy się i wspólnie modlimy, jest nauka. Uczymy się siebie nawzajem. Im więcej wiemy o Żydach, tym więcej wiemy o sobie.

O wspólnej martyrologii Żydów i Polaków w Sieradzu przypomniał ks. infułat Marian Bronikowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, nawiązując do likwidacji sieradzkiego getta żydowskiego w sierpniu 1942 r. oraz nalotu radzieckich samolotów na Sieradz 20 stycznia 1945 r. Pod sowieckimi bombami zginęło około 100 mieszkańców miasta, a 200 odniosło rany.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

30  31