^ Powrót na górę

 

 

Kolejna rocznica wyzwolenia Sieradza

Rozmiar tekstu:

wyzwolenie
Delegacja sieradzkiego samorządu powiatowego złożyła kwiaty pod pomnikiem żołnierzy polskich i radzieckich na cmentarzu wojennym w Sieradzu, upamiętniając 73. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji.

Komentując kontrowersje wokół obchodów rocznicy wyzwolenia Sieradza, przewodniczący Rady Powiatu Sieradzkiego Henryk Waluda, który wraz z wicestarostą sieradzkim Markiem Kanickim złożył kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym, przypomniał, że do 23 stycznia 1945 nie było Polski, tylko Kraj nad Wartą: – Po tej dacie byliśmy już w Polsce, mimo że nie do końca wolnej. Ale mogliśmy mówić w ojczystym języku i kultywować polską kulturę. Należy to docenić i pamiętać o żołnierzach, którzy wtedy tutaj polegli. Z wszelkimi totalitaryzmami powinniśmy walczyć, ale jednocześnie musimy pamiętać o naszej trudnej historii.

Pomnik na cmentarzu wojennym w Sieradzu upamiętnia żołnierzy polskich, którzy zginęli we wrześniu 1939 i radzieckich, poległych w styczniu 1945 podczas walk z Niemcami. 23 stycznia zostały wyzwolone Błaszki i Sieradz, kilka dni wcześniej, 18 stycznia, Rosjanie wkroczyli do Poddębic. W rejonie walk poległo ponad 800 żołnierzy radzieckich, a najwięcej w okolicach Wielunia i Sieradza. Ten ostatni 20 stycznia doznał bolesnych strat po nalocie sowieckiego lotnictwa. Zginęło w nim około 100 mieszkańców Sieradza, a część miasta uległa zniszczeniu.

Z okazji 73. rocznicy wyzwolenia miasta okolicznościowe przemówienie wygłosił Eugeniusz Wieczorek, prezes sieradzkiego okręgu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Powiedział w nim między innymi, że w obchodach wyzwolenia miasta nie chodzi o jakieś wielkie hołdy składane wojsku, ale o przypomnienie, że o wolność Europy i świata z hitlerowcami walczyli żołnierze różnych armii i narodowości.

Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli bracia z sieradzkiego Bractwa Kurkowego.

T.O.

1  2

3  5

6  7

9  8

10  11

12  13

14  15