^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie w sprawie pomoru świń

Rozmiar tekstu:

spotkanie
Zagrożenie afrykańskim pomorem świń jest na naszym terenie coraz bardziej realne. Ważne jest, byśmy możliwie najwcześniej przygotowali się do zwalczania skutków tej choroby – mówił wicestarosta sieradzki Marek Kanicki, otwierając spotkanie myśliwych z powiatowym lekarzem weterynarii w sieradzkim starostwie.

Na spotkanie do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sieradzu przybyło kilkudziesięciu myśliwych z sieradzkiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. – Spotykamy się, by porozmawiać o współpracy myśliwych z inspekcją weterynaryjną przy zwalczaniu ewentualnych skutków afrykańskiego pomoru świń. Rolę myśliwych widzę w przeszukiwaniu i zbieraniu zwłok dzików lub ich szczątków oraz w bioasekuracji w czasie polowań, transportu tusz odstrzelonych zwierząt i w czasie pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Na spotkaniu przekazaliśmy sobie procedury, które będą nas obowiązywać. Omówiliśmy również zasady współdziałania – mówi Leszek Przewłocki, powiatowy lekarz weterynarii w Sieradzu.

Ponieważ choroba występuje na razie przede wszystkim wśród dzików, myśliwi z jej skutkami mogą się zetknąć jako pierwsi. Gorzej, jeśli pomór przeniknie do wiejskich zagród i chlewni. – Dopóki wirus występuje tylko w lesie, sytuacja jest do opanowania, choć powoduje pewne ograniczenia. Jednak gdy choroba wystąpi wśród świń domowych, robi się naprawdę groźnie. Dlatego ważne jest również uświadomienie rolników i hodowców trzody chlewnej. Już teraz zachęcam ich do udziału w konferencji poświęconej zagrożeniom, jakie niesie ze sobą ASF – zaprasza Leszek Przewłocki.

Konferencja „Afrykański pomór świń – realne zagrożenie dla gospodarki”   odbędzie się we wtorek 6 lutego o godz. 10:00 w sali „C” Starostwa Powiatowego w Sieradzu.

Afrykański pomór świń, zwany również skrótowo ASF (z angielskiego: African swine fever), jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są dziki i świnie domowe. Choroba na szczęście nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9