^ Powrót na górę

 

 

XII Mistrzostwa PZŁ w Wabieniu Drapieżników

Rozmiar tekstu:

mysliwi

W czwartek 8 lutego w Sieradzu rozpoczęły się XII Mistrzostwa Polskiego Związku Łowieckiego w Wabieniu Drapieżników. Bierze w nich udział 22 myśliwych wabiarzy z całego kraju. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę 11 lutego.

Mistrzostwa PZŁ w Wabieniu Drapieżników odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym miejscu. Pierwsze zorganizowano w Legnicy, ubiegłoroczne były w Kaliszu, a w tym roku wabiarze zawitali do sieradzkiego okręgu PZŁ. Zawody rozpoczęły się od uroczystego spotkania w restauracji „Przystań” w Sieradzu. Uczestników mistrzostw na sieradzkiej ziemi przywitał starosta Mariusz Bądzior. Życzenia myśliwym złożył ks. Grzegorz Czaja, kapelan okręgu sieradzkiego PZŁ.

Na czym polegają mistrzostwa w wabieniu zwierząt? – Myśliwy wabiarz, naśladując głosy ofiar drapieżników, przywabia je na odległość strzału. Mistrzostwa polegają na polowaniu, a więc na pozyskiwaniu zwierząt. W naszych warunkach mówimy przede wszystkim o lisach, których mamy w lasach trzy razy więcej niż powinno być. Oczywiście są miejsca w Polsce, gdzie populacja jest prawidłowa, ale sporo jest też takich, w których zwierzęta te występują w nadmiarze. Tam też mamy problem z innymi szlachetnymi gatunkami zwierzyny, jak chociażby cietrzew, chroniony od ponad 20 lat. A jest on dlatego chroniony, że lisów jest zbyt dużo. Aby więc prowadzić właściwą politykę łowiecką, trzeba co jakiś czas zredukować populację drapieżników – wyjaśnia Sławomir Pawlikowski, prezes Klubu Wabiarzy Zwierzyny PZŁ.

Mistrzostwa – jak każde zawody – mają swój regulamin i szczegółowe zasady. Nad ich przestrzeganiem czuwa sędzia. – Do wabienia wolno używać tylko wabików manualnych. Zabronione jest stosowanie wabików elektronicznych, które wabią idealnie i nie dają zwierzynie szans. W mistrzostwach chodzi o pokazanie szlachetnej sztuki wabienia, tej jednej z najstarszych metod polowań – mówi Stanisław Kruk, sędzia mistrzostw.

Bazą zawodów jest strzelnica w Okręglicy koło Sieradza. Tam też w niedzielny ranek odbędzie się ich podsumowanie.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  15

16  17

18  19

20  21