^ Powrót na górę

 

 

Co na 100-lecie odzyskania niepodległości?

Rozmiar tekstu:

spotkanie
W sieradzkim starostwie spotkali się przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu, szkół i stowarzyszeń. Rozmawiali o współpracy przy organizacji przedsięwzięć upamiętniających przypadające w tym roku 100-lecie niepodległości Polski.

– Spotykamy się, by ustalić jakiś porządek uroczystości i imprez. Wiem, że każda z jednostek na swój sposób upamiętni 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Chodzi o to, by zsynchronizować je tak, żeby nic się nie pokrywało i w każdym przedsięwzięciu mogła uczestniczyć możliwie największa liczba mieszkańców powiatu – mówił starosta sieradzki Mariusz Bądzior.

Uczestnicy przedstawili swoje plany dotyczące obchodów. Powiatowa Biblioteka Publiczna, we współpracy z redakcją kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach” zorganizuje konferencję popularnonaukową pod roboczym tytułem „Udział mieszkańców ziemi sieradzkiej w tworzeniu niepodległego państwa polskiego”. – Zaprosimy tylko prelegentów z naszego terenu. Rzecz ma dotyczyć wyłącznie mieszkańców regionu sieradzkiego. Ich udział w walkach o niepodległość jest tyle samo niewątpliwy, co nieznany. Do współpracy w organizacji konferencji zaprosimy wszystkie chętne instytucje z powiatu – opowiada Hanna Krawczyk, dyrektor PBP w Sieradzu. Biblioteka proponuje również wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

Pierwszym akcentem obchodów będzie wykład dr. Piotra Kilańczyka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Na spotkanie z nim zaprasza Muzeum Okręgowe w Sieradzu, w piątek 16 lutego o godz. 12:00. Tematem odczytu będzie Józef Piłsudski i środowisko legionowe. Dyrektor muzeum Piotr Gutbier wymienił również wystawę okolicznościową w marcu i lekcję historyczną z koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu. Ponadto muzeum zaprezentuje wystawę „Gotowi na wolność”.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sieradzu zaproponowała trzy koncerty: uczniów i nauczycieli 9 listopada, sieradzkiego tria jazzowego (Romuald Erenc, Piotr Rodowicz i Michał Strzelczyk) „Szopen na strunach” 7 lub 14 grudnia oraz muzykujących rodzin 16 maja. Zastępca dyrektora PSM Sławomir Cieślak zapowiada, że inne koncerty planowane na 2018 rok można wpisać do programu uczczenia 100-lecia niepodległości.

W obchody włączy się również Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Przyjaciół 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz sieradzkie szkoły ponadgimnazjalne.

Dokładne terminy planowanych wydarzeń zostaną dopiero ustalone. Wszystkie znajdą się w kalendarzu imprez na stronie internetowej Powiatu Sieradzkiego.

T.O.

1  3

4  5