^ Powrót na górę

 

 

Spotkanie stowarzyszenia „Tak dla Kopalni Złoczew”

Rozmiar tekstu:

zloczew
W Urzędzie Miejskim w Złoczewie spotkali się samorządowcy – członkowie stowarzyszenia „Tak dla Kopalni Złoczew”. – Jesteśmy w przededniu wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji – mówił poseł Dariusz Kubiak, założyciel zespołu parlamentarnego ds. inwestycji Złoczew.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że im bliżej podjęcia wiążących decyzji dotyczących odkrywki Złoczew, tym więcej znaków zapytania. – Na ostatniej prostej zawsze jest najtrudniej, bo finiszowanie jest wyczerpujące i żeby wygrać, trzeba wykrzesać z siebie maksimum sił. Niby widać metę, ale rywale też chcą być na niej jak najszybciej. Podobnie jest z wydobyciem węgla w Złoczewie. Wydaje się, że etap decyzji środowiskowej mamy prawie osiągnięty. Jest zapowiedź, iż Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda ją do końca marca – powiedział Dariusz Kubiak.

I na tym właściwie można by temat zakończyć, bo dopóki nie ma decyzji środowiskowej, kopalnia nie może rozpocząć procedur związanych z wywłaszczeniem mieszkańców i budową odkrywki. Zbigniew Wiaderny z Polskiej Grupy Energetycznej, który od lat pośredniczy w rozmowach między PGE oraz samorządowcami i mieszkańcami regionu sieradzkiego, na pytanie wicestarosty sieradzkiego Marka Kanickiego o terminy rozpoczęcia kolejnych etapów inwestycji, odpowiedział: – Jesteśmy zależni od posunięć centralnych. Po wydaniu decyzji środowiskowej musimy jeszcze otrzymać koncesję na wydobycie. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o sporządzeniu harmonogramu prac.

Sytuację dodatkowo komplikują działania przeciwników kopalni. Oto zawiązali oni konkurencyjne stowarzyszenie „Nie dla Odkrywki Złoczew” i na swojej stronie internetowej informują, że „konsekwencje budowy kopalni przyniosą mieszkańcom straty materialne oraz obniżenie jakości życia, a także zniszczą środowisko naturalne”. – Zwolenników tych teorii zapraszam w okolice odkrywek w Szczercowie i Bełchatowie. Zapewniam, że bynajmniej nie jest to pustynia – przekonuje Zbigniew Wiaderny.

Burmistrz Złoczewa i prezes stowarzyszenia „Tak dla Kopalni Złoczew” Jadwiga Sobańska twierdzi, że sytuację poprawiłaby kampania informacyjna, skierowana do mieszkańców regionu. Zaapelowała więc do wójtów, by na spotkaniach sołeckich przy każdej możliwej okazji tłumaczyli lokalnej społeczności, iż odkrywka nie wyjałowi gruntów, a jest szansą na rozwój regionu.

Czytaj też: Powstało stowarzyszenie „Tak dla Kopalni Złoczew”

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15

16  17

18  19

20  21