^ Powrót na górę

 

 

Językowe potyczki w bibliotece powiatowej

Rozmiar tekstu:

pbp
Justyna Olejnik, uczennica Szkoły Podstawowej w Charłupi Wielkiej, najlepiej poprawiała błędy w zdaniach, użyła najtrafniejszych polskich odpowiedników w miejsce zapożyczeń i ułożyła najciekawsze opowiadanie z użyciem związków frazeologicznych. Nic więc dziwnego, że zwyciężyła w konkursie „Znam swój język ojczysty”.

Czy rodzina może zaadaptować dziecko? Gdzie jest błąd w zdaniu „Dostałem jedynkę mimo, że uczyłem się do późna”? Czy istnieją polskie odpowiedniki angielskich wyrazów „skaner” i „fast food”? W jakich sytuacjach używamy frazeologizmów „koń by się uśmiał”, „mieć duszę na ramieniu”, „stracić głowę” i „bujać w obłokach”? To tylko przykłady zadań ułożonych przez jurorów konkursu. – Ocenialiśmy również umiejętność formułowania zdań, ortografię i ogólną sprawność językową. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mieli 60 minut – wyjaśnia Ewa Jaśkiewicz, przewodnicząca jury.

Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych z Sieradza, Jakubic, Gruszczyc, Unikowa, Brąszewic, Chlewa, Błaszek, Klonowej, Warty, Charłupi Wielkiej, Żurawia i Brzeźnia. W zmaganiach w sali konferencyjnej Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu wspierali ich nauczyciele poloniści.

– Organizując to przedsięwzięcie chcieliśmy uczcić Światowy Dzień Języka Ojczystego, a przy okazji promować poprawną polszczyznę i zwrócić uwagę młodzieży na bogactwo języka polskiego – mówi Hanna Krawczyk, dyrektor PBP. Konkurs współorganizował sieradzki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za zajęcie pierwszego miejsca Justyna Olejnik z SP w Charłupi Wielkiej otrzymała tablet i pamiątkową statuetkę, a dla swojej szkoły – puchar Mistrz Języka Ojczystego 2018. Na drugim miejscu znalazła się Marianna Grabia z Publicznego Gimnazjum w Błaszkach, na trzecim – Zuzanna Chojecka, uczennica Zespołu Szkół Publicznych w Warcie. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy i książki, oczywiście o tematyce językowej.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15