^ Powrót na górę

 

 

Kolejny Konwent Gmin Powiatu Sieradzkiego

Rozmiar tekstu:

konwent

 

Marcowy Konwent Gmin Powiatu Sieradzkiego zdominował temat współfinansowania przez samorządy komunikacji publicznej. Prezes sieradzkiego PKS Sławomir Gozdalik prosi gminy i powiat o wypracowanie rozwiązań, które pomogą rozwiązać funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego w regionie.

Koniunktura dla autobusowego transportu zbiorowego jest coraz gorsza, nie tylko w Polsce. Odczuwa to również PKS w Sieradzu, który do tej pory publiczny transport dofinansowuje z innych swoich działalności.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 16 grudnia 2010 r. mówi, że przewóz osób jest zadaniem własnym jednostek samorządu. Dlatego PKS już od dwóch lat zgłasza im swój problem, jak dotąd bez echa. Szukając możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstwa, prezes PKS w Sieradzu skorzystał z okazji i przybył na posiedzenie konwentu.

W ostatnich latach dużo się zmieniło. Auta osobowe bardzo staniały, przez co są dostępne są praktycznie dla każdej rodziny i mało kto chce jeździć autobusami. Nie można powiedzieć, że zapotrzebowania na transport zbiorowy nie ma wcale, bo ono jest, ale znacznie mniejsze niż kiedyś. Ponosimy straty i jeżeli w najbliższym czasie nie znajdziemy jakiegoś rozwiązania, będziemy musieli mocno ograniczyć regularną komunikację publiczną, na pewno ku niezadowoleniu mieszkańców naszego regionu mówi Sławomir Gozdalik. Aby komunikacja publiczna spełniała swoje oczekiwania i zaspokajała choć w minimalnym stopniu zapotrzebowanie, musi być finansowana przez jednostki samorządu terytorialnego.

Propozycja Sławomira Gozdalika, by samorządy dopłacały do przejazdów swoich mieszkańców. jest na obecną chwilę jedynym rozwiązaniem, które z powodzeniem przyjęło się w sąsiednich samorządach. Dla przykładu – gminy powiatów kaliskiego, konińskiego, słupeckiego i kolskiego współfinansują przewozy publiczne dla swoich mieszkańców (a nie dla PKS). Do ustalenia pozostaje kwestia, według jakich kryteriów obliczyć dofinansowanie. Ile poszczególne gminy miałyby dołożyć? Jak obliczyć wkład finansowy każdej z nich?

Włodarze, choć rozumieją sytuację nierentowności komunikacji publicznej, mają wątpliwości.  Zastanawiamy się, do czego jeszcze samorządy będą musiały dopłacać i jakie dodatkowe wydatki ponosić. Dowóz dzieci do szkół, nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych, systemy rejestracji przebiegu sesji, teraz jeszcze przejazdy autobusowe. Musimy się bronić, bo jak tak dalej pójdzie, za chwilę nie będziemy mieli za co administrować powiedział Tomasz Woźniak, wójt gminy Wróblew.

Zdaniem Jacka Walczaka, sekretarza Błaszek, rozwiązaniem mogłoby być takie rozplanowanie kursów autobusów, które zapewniałoby dowiezienie dzieci do szkół gminy. Tu jednak pojawia się kolejny problem: konieczność zapewnienia opiekunów dla uczniów na czas przejazdu. Konwent sprawy nie rozstrzygnął. 

Spotkanie zakończyło się propozycją – również wysuniętą przez Jacka Walczaka – wspólnego materiału promocyjnego w postaci mapy turystycznej powiatu sieradzkiego. Miałaby ona zawierać podstawowe informacje (w tym zdjęcia) na temat wszystkich gmin i samego powiatu. Samorządowcy zgodnie poparli pomysł i mapa niebawem powstanie.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9